Nasze projekty

Zmiany w programie szczepień. Zaprezentowano nowe zasady

Są zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Zaprezentował je na konferencji prasowej minister Michał Dworczyk. Dotyczą odstępów między dawkami szczepionki, a także szczepienia ozdrowieńców.

Pixabay.com/huntlh

Wszystkie osoby, które zapiszą się na szczepienie od 17 maja szybciej otrzymają drugą dawkę szczepionek AstraZeneca, Moderna i Pfizer. We wszystkich trzech przypadkach trzeba będzie czekać na to 35 dni. Wcześniej, w przypadku tej pierwszej odstęp wynosił 84 dni, a w przypadku Moderny i Pfizera – 42.

Zmiany dotyczą także ozdrowieńców. Do tej pory mogli się oni zaszczepić 3 miesiące po pozytywnym wyniku testu na koronawirusa. Teraz ten okres został skrócony do 30 dni.

Reklama
Reklama

Dodatkowo od 17 maja pilotażowo ruszą szczepienia w zakładach pracy. Chęć do udziału w tej akcji zgłosiło już ponad 740 firm.

Szybciej można się zaszczepić w dużym mieście

Minister Dworczyk mówił na konferencji, że obecnie w systemie jest 4,5 miliona wolnych terminów. Cały czas mamy do czynienia z taką sytuacją, że w dużych miastach punktów szczepień i terminów jest stosunkowo dużo, natomiast w mniejszych miejscowościach, gdzie jest niewiele punktów, te terminy są dłuższe. To są bardzo indywidualne sytuacje, a punktów, w których można wykonywać szczepienia jest 7 tysięcy – stwierdził.

W Polsce wykonano już ponad 14 milionów szczepień, a pierwszą dawką zostało zaszczepionych ponad 10,3 milionów ludzi.

Reklama
Reklama

ag/PAP/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę