Nasze projekty

Zmiany u grekokatolików. Na reformę kalendarza zdecydowano się również w Polsce

Biskupi Kościoła greckokatolickiego w Polsce, podobnie jak na Ukrainie, postanowili o przejściu na kalendarz gregoriański w obchodzeniu świąt stałych.

fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL

O przejściu od 1 września na kalendarz gregoriański zdecydowali biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, a także administrator apostolski dla wiernych Kościoła greckokatolickiego w Kazachstanie i krajach Azji Środkowej.

Po zmianach w kalendarzu Boże Narodzenie będzie obchodzone 25 grudnia, a nie jak do tej pory – 7 stycznia. Nie zmienią się natomiast zasady dotyczące świąt ruchomych, czyli wyliczania i obchodzenia Wielkanocy.

Odpowiednie dekrety podpisali metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz, biskup wrocławsko-koszaliński bp Władysław Juszczak, biskup olsztyńsko-gdański bp Arkadiusz Trochanowski, a także administrator apostolski dla wiernych Kościoła greckokatolickiego w Kazachstanie i krajach Azji Środkowej ks. Wasyl Howera.

Reklama

W obydwu dokumentach powołano się na decyzję arcybiskupa większego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosława Szewczuka.

Dekret dotyczący terytorium Polski wszedł w życie 6 lutego i wiąże wszystkich duchownych, zakonników i wiernych na terenie archidiecezji przemysko-warszawskiej, diecezji wrocławsko-koszalińskiej i diecezji olsztyńsko-gdańskiej.

ZOBACZ TEŻ: Kościół greckokatolicki wprowadza reformę kalendarza. Boże Narodzenie będzie obchodzone w grudniu

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę