Nasze projekty

Zmiana prawa aborcyjnego w Polsce. Przedstawiciel episkopatu zabrał glos

Dziś rządzący, Kościół, ale też wszystkie środowiska, mają przede wszystkim obowiązek zadbać o rodziców, kobiety i ich niepełnosprawne dzieci, aby w trudnej sytuacji nikt nie został osamotniony i bez wsparcia – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel po wczorajszej publikacji wyroku TK, likwidującej tzw. przesłankę eugeniczną umożliwiającą aborcję w przypadku ciężkiego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby.

źródło: episkopat.pl

Dodał, że w sytuacji napięć towarzyszących wyrokowi TK „potrzeba dużej roztropności, aby w ferworze walki politycznej nie stracić z oczu tego, co jest naprawdę ważne”.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP podkreślił, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego i jego publikacja jest „konsekwencją projektu obywatelskiego zgłoszonego przez znaczną grupę obywateli, ale też kontynuacja wcześniejszej linii orzecznictwa prawnego”, a nikomu „nie można zabronić dążyć do zmiany prawa, tym bardziej, że jest to zgodne z Konstytucją RP”.

Zdaniem bp. Śmigla „istota problemu nie leży w zakazach i karach, ale w trosce o życie od poczęcia do naturalnej śmierci, a główne pytanie dotyczy życia ludzkiego i jego początku oraz ziemskiego kresu”.

Reklama

Przypomniał, że „zadaniem Kościoła jest przede wszystkim formacja sumień ludzi wierzących, aby podejmowali wybory zgodnie z wyznawaną wiarą i uznawali świętość życia na każdym etapie jego rozwoju”.

„Obowiązek zadbania o rodziców”

Biskup przyznał, że „sama realizacja ustanowionego prawa nie wystarczy”. Dziś rządzący, Kościół, ale też wszystkie środowiska mają przede wszystkim obowiązek zadbać o rodziców, kobiety i ich niepełnosprawne dzieci, aby w trudnej sytuacji nikt nie został osamotniony i bez wsparcia – podkreślił.

Odnosząc się do olbrzymich napięć społecznych na tym tle, co widzieliśmy jesienią, bp Śmigiel zauważył, że „potrzeba dziś dużej roztropności, aby w ferworze walki politycznej nie stracić z oczu tego, co jest naprawdę ważne”.

Reklama

27 stycznia Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z 22 października, w którym orzekł, że tzw. przesłanka eugeniczna, czyli możliwość przeprowadzenia aborcji w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodna z konstytucją. Wyrok 27 stycznia został opublikowany i nowe prawo, wyłączające tę przesłankę weszło w życie.

SPRAWDŹ: TK opublikował uzasadnienie ws. aborcji. Rząd zapowiada publikację wyroku

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę