Nasze projekty

Zmarł poeta i prozaik Ernest Bryll

Ernest Bryll, polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, także dyplomata zmarł w wieku 89 lat.

Fot. Tomasz Leśniowski/Wikipedia

Urodzony w 1935 r. Ernest Bryll był jednym z najwybitniejszych poetów drugiej połowy XX wieku.

Wybitny poeta i prozaik

Pochodził z rodziny chłopskiej wywodzącej się z Kujaw. Był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz studium wiedzy filmowej przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Z uwagi na ojca działającego w Armii Krajowej nie mógł pracować w dziennikarstwie, czego pragnął, w związku z czym zatrudnił się w elektrowni nr 11 w porcie gdyńskim oraz w Stoczni im. Komuny Paryskiej.

Był członkiem redakcji pism społeczno-kulturalnych, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1963-1967 zatrudniony był na stanowisku kierownika literackiego w Teatrze Telewizji. Przez kolejny rok zarządzał zespołem filmowym Kamera, a w latach 1970-1974 był kierownikiem w Teatrze Polskim w Warszawie. Przez następne 4 lata 1974–1978 Bryll obejmował stanowisko dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, a w latach 1991–1995 był ambasadorem Rzeczypospolitej w Irlandii.

Reklama

Teksty piosenek pisał od 1965 r. Jego utwory wykonywały m.in. zespoły: 2 plus 1, Enigmatic, Pakt, Partita, Myslovitz, Skaldowie. W 1968 r. wraz z Markiem Sartem założyli zespół Drumlersi. Sart pisał dla niego muzykę, a Bryll – teksty.

ZOBACZ>>> „Zatrzymać się w zachwycie i zadumie”. Poezja, która pozwala spotkać Boga

„Poezja, która zbliża do Boga”

Pierwszy tomik jego wierszy, „Wigilie wariata”, został wydany w 1958 r. W 2021 roku otrzymał medal „Per Artem Ad Deum” za „poezję, która zbliża do Boga”.

Reklama

Wielkość kultury określa jej zaangażowanie w poezję i relacje metafizyczne z Nieskończonym. To buduje naszą kulturę od czasów Jana Kochanowskiego – mówił w jednym wywiadów.

polskieradio.pl, Wikipedia, KAI, zś/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę