Nasze projekty

Zmarł ks. prof. Bogdan Poniży, ceniony biblista

Dziś w Poznaniu zmarł śp. ks. prał. prof. dr hab. Bogdan Poniży, ceniony biblista, egzegeta Starego Testamentu. Miał 76 lat.

„Znawca Księgi Mądrości, teolog o bardzo rozległej wiedzy, ciągle w gotowości do duszpasterskiej pomocy jako kapelan sióstr urszulanek Unii Rzymskiej, ceniony spowiednik. W historii Kościoła poznańskiego nie było chyba kapłana, który tak wiele razy spieszył na pogrzeb zmarłych kapłanów, znajomych, profesorów i studentów” – wspomina abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„Studenci bardzo lubili go za pełne dobra podejście do każdego człowieka. Nie wygłaszał mów, ale starał się wejść w dialog z innymi. Jego zamiłowanie do Księgi Mądrości, zwłaszcza zaś do reinterpretacji wyjścia Izraelitów z Egiptu, było rysem charakterystycznym jego profesorskiej i kapłańskiej osobowości” – mówi KAI jeden ze studentów ks. Poniżego.

„Człowiek oddany słowu Bożemu, cudowny kapłan o wielkim sercu, pełen ciepła, zrozumienia, wspaniały ksiądz i przyjaciel, wykładowca odnoszący się z przeogromnym szacunkiem dla każdego, jeden z tych kapłanów, których bardzo będzie brakować, przemiły człowiek o głębokiej wierze i duchowości” – tak żegnali ks. Poniżego w komentarzach w mediach społecznościowych internauci.

Reklama
Reklama

Ks. Bogdan Poniży urodził się 19 lutego 1944 r. w Bukówcu Górnym w archidiecezji poznańskiej. W latach 1961-1967 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym, święcenia kapłańskie przyjął z rąk abp. Antoniego Baraniaka.

Od 1970 r. ks. Poniży studiował w Rzymie, najpierw na Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu, a następnie w Papieskim Instytucie Biblijnym. Licencjat na Biblicum uzyskał w 1974 r. Doktoryzował się na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie w 1978 r., tam też habilitował się w 1988 r.

Przeczytaj również

  Ks. Poniży prowadził wykłady ze Starego Testamentu na Papieskim Wydziale Teologicznym, a następnie Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Przez 10 lat był prodziekanem uczelni. Wygłaszał referaty na licznych sympozjach biblijnych w kraju i za granicą, m.in. na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Tytuł profesora otrzymał w 1999 r. Wypromował 7 doktorów i ponad 300 magistrów teologii. Był kapelanem honorowym Jego Świątobliwości.

  Reklama
  Reklama

  Reklama

  KAI, zś/Stacja7
  fot. Twitter/Archidiecezja Poznańska

  Najciekawsze artykuły

  co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

  Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

  Reklama

  SKLEP DOBROCI

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

  Reklama
  WIARA I MODLITWA
  Wspieraj nas na Patronite