Nasze projekty

„Wypełnił swoje zadanie do końca”. Pożegnanie śp. bp. Józefa Zawitkowskiego

W katedrze w Łowiczu odbyły się uroczystości pogrzebowe bp. Józefa Zawitkowskiego, biskupa seniora diecezji łowickiej. Podczas Mszy odczytano listy od papieża Franciszka i prezydenta RP.

W kazaniu bp Romuald Kamiński przypomniał, że bp Zawitkowski był autorem wielu pieśni, w tym tak znanych jak „Abyśmy byli jedno” i „Panie dobry jak chleb”. Pozostawił po sobie także liczne książki, śpiewniki, modlitewniki i kazania, w tym te przez lata głoszone w kościele św. Krzyża w Warszawie.

Nawiązując do słynnej frazy, jaką bp. Zawitkowski zwracał się do słuchaczy swoich kazań, biskup warszawsko-praski pytał: „Któż nam teraz powie: kochani moi? Przecież Bóg nie powołał go jednego, żeby to mówił i treścią tego powiedzenia żył. Tego przynajmniej powinniśmy nauczyć się od niego i tym żyć” – mówił bp Kamiński.

Bp Romuald Kamiński wspomniał spotkanie bp. Zawitkowskiego – wtedy kleryka – z Prymasem Wyszyńskim, które miało miejsce po uwolnieniu z więzienia w Komańczy. Zaznaczył, że na podbudowę jego powołania miał także wpływ ks. Jan Twardowski,  kapłan, nauczyciel i wychowawca – Nie ma wątpliwości, że to on rozbudził w tym młodym człowieku zamiłowanie do ojczystego języka w najpiękniejszej i najsubtelniejszej formie – mówił biskup warszawsko-praski.

Reklama
Reklama

CZYTAJ: Bp Zawitkowski. Kapłan, poeta, muzyk

W telegramie przesłanym w imieniu papieża, watykański sekretarz stanu zapewnił, że Franciszek pozostaje wdzięczny Bogu za posługę Zmarłego biskupa, „zwłaszcza za posługę kaznodziejską, troskę o liturgię, refleksje modlitewne, myśli przekazane w publikacjach i pieśniach religijnych”.

W odczytanym podczas liturgii liście kondolencyjnym, Prezydent RP zauważył: „Można bez cienia przesady powiedzieć, że Zmarły znacząco wpłynął na życie religijne naszego narodu w ostatnim półwieczu, nadając mu wysoką temperaturę uczuciową”. Dodał, że miliony rodaków modli się i śpiewa słowami biskupa Zawitkowskiego – zaznaczył Andrzej Duda.

Reklama
Reklama

Bp Józef Zawitkowski, biskup senior diecezji łowickiej, zmarł w czwartek 29 października 2020 w wieku 82 lat w 58. roku kapłaństwa i 30 roku posługi biskupiej.

KAI, zś/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite