Nasze projekty

Pogrzeb zmarłego bp Józefa Zawitkowskiego w sobotę

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Józefa Zawitkowskiego, biskupa pomocniczego seniora diecezji łowickiej, odbędą się 9 listopada w sobotę w Łowiczu i Żdżarach.

O godz. 9:00 trumna z ciałem biskupa zostanie wprowadzona do Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Łowiczu. Wtedy rozpocznie się też modlitwa różańcowa.

O godz. 10:00. bp Andrzej Dziuba będzie przewodniczył Mszy Świętej żałobnej w bazylice.

Z kolei o godz. 14:00 zostanie odprawiona Msza Święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Żdżarach pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Diecezji Łowickiej Wojciecha Osiala.

Reklama
Reklama

Po Mszy Świętej nastąpi złożenie ciała do grobu na miejscowym cmentarzu.

Biskup, kompozytor, kaznodzieja

Biskup Józef Zawitkowski urodził się 23 listopada 1938 r. w Wale. Był poetą, kompozytorem, znanym kaznodzieją.

Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1962 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Ukończył także studia w zakresie muzyki kościelnej na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. 26 maja 1990 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej ze stolicą tytularną Ausana.

Reklama
Reklama

Święcenia biskupie otrzymał 9 czerwca 1990 z rąk kard. Józefa Glempa. Biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji łowickiej został mianowany 2 lata później – 25 marca 1992. Jest autorem wielu znanych pieśni kościelnych, m.in. “Panie, dobry jak chleb” i “Abyśmy byli jedno”. Wydał także wiele książek pod pseudonimem ks. Tymoteusz, m.in. popularny modlitewnik pierwszokomunijny “Panie mój”. W 1998 r. został laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego a także w 2012 otrzymał Feniksa Specjalnego od Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Znany był z “kazań świętokrzyskich”, które w latach 1980 – 2016 wygłaszał w trakcie Mszy świętych transmitowanych na falach Polskiego Radia z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie.

SPRAWDŹ: Zmarł bp Józef Zawitkowski

Reklama

 

ag/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite