Nasze projekty

Wspólne nabożeństwo fatimskie dzieci z całej Polski. Już w październiku spotkają się w Zakopanem

W pierwszą sobotę października dzieci z całej Polski spotkają się w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach na Ogólnopolskiej Pierwszej Sobocie Dla Dzieci. Od ponad roku pod Giewontem realizowany jest program nabożeństw fatimskich dla najmłodszych.

fot. pierwszesobotydladzieci/facebook.com/WieKo - Praca własna/CC BY-SA 4.0/wikipedia.org

Program pierwszych sobót dla dzieci działa w fatimskim sanktuarium na Krzeptówkach od ponad roku jako odpowiedź na pragnienie rodziców małych dzieci, którzy nie mogli uczestniczyć z nimi w typowych nabożeństwach, gdzie przekazywane treści są za trudne dla małego człowieka.

Mamy trudne czasy, jeśli chodzi o wychowywanie dzieci: szum informacyjny, wiadomości, którymi jesteśmy bombardowani z mediów. Oczywiście jest to świat, w którym dzieje się wiele dobrego, ale nie da się zignorować niekorzystnych dla najmłodszych efektów w postaci rozproszenia uwagi, braku koncentracji, zmęczenia nadmiarem bodźców – podkreśla Malwina Wyszyńska, odpowiedzialna za propagowanie dziecięcej modlitwy fatimskiej.

ZOBACZ: Nabożeństwo pierwszych sobót. Jak je odprawiać?

Reklama

Tym ważniejsze jest takie opracowanie treści fatimskich, by skutecznie docierały do odbiorców – starszych i młodszych. Materiały umieszczane na stronie pierwszesobotydladzieci.pl mają atrakcyjną oprawę multimedialną, są angażujące i ciekawe. To nie jest łatwe. Wiem, bo sama mam dzieci w wieku szkolnym – przyznaje pani Malwina. Ma czterech synów. Wszyscy są ministrantami, którzy aktywnie włączają się w pierwszosobotnie spotkania.

Przyjeżdżają rodziny z całego kraju, m.in. z Krakowa, z Łodzi, znad morza, mamy rodzinę, która co miesiąc przyjeżdża na to nabożeństwo z centralnej Polski – odpowiada Malwina Wyszyńska. Coraz więcej parafii interesuje się tą inicjatywą, zwłaszcza tam, gdzie istnieją dziecięce kółka różańcowe, albo te, którym patronuje Matka Boża Fatimska.

W sobotę 7 października dzieci z całej Polski spotkają się na Krzeptówkach na modlitwie fatimskiej. Początek o godz. 14, a w programie m.in. spotkanie z Magdą Buczek, pokaz tańca góralskiego oraz lekcja regionalna w wykonaniu zespołu młodzieżowego „Skibowiańskie Zwyrtliki”, by zapoznać najmłodszych z kulturą góralską. Wystąpi także zespół „Promyczki Dobra”. nabożeństwo pierwszosobotnie rozpocznie się o godz. 16.

Reklama

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie pierwszesobotydladzieci.pl. Tam również prowadzone są zapisy.

Zalążek dzisiejszego centrum fatimskiego założyli na Krzeptówkach Pallotyni Prowincji Chrystusa Króla za zgodą ówczesnego metropolity krakowskiego abp. Eugeniusza Baziaka w 1950 roku. W 1961 roku biskup diecezji, na terenie której leży Fatima, przekazał kard. Stefanowi Wyszyńskiemu Figurę Matki Bożej Fatimskiej. Figura została poświęcona przez ówczesnego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej bp. Karola Wojtyłę i pielgrzymowała po parafiach w Polsce.

PRZECZYTAJ: 10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Reklama

13 maja 1981 r. po zamachu na życie Jana Pawła II, podczas modlitwy o uratowanie życia Papieża przed Figurą Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach wierni podjęli zobowiązanie, że jeśli Bóg uratuje życie Papieża, na tym miejscu wybudują kościół dziękczynienia. 21 października 1987 r. Jan Paweł II dokonał w Rzymie koronacji Figury Matki Bożej Fatimskiej z Krzeptówek. Natomiast 7 czerwca 1997 r. podczas swojej pielgrzymki do Polski konsekrował kościół. 6 czerwca 2017 r. w 20 lat po tym wydarzeniu i w 100-lecie objawień fatimskich w Sanktuarium na Krzeptówkach miała miejsce historyczna uroczystość z udziałem Konferencji Episkopatu Polski, podczas której został ponowiony Akt poświęcenia Ojczyzny i Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

13 maja 2018 roku miało miejsce liturgiczne ogłoszenie zakopiańskich Krzeptówek Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę