Nasze projekty

Warmia: Od 1 września katecheza także poza szkołą

W archidiecezji warmińskiej od 1 września nauce religii w szkole będzie towarzyszyła systematyczna katecheza parafialna. Abp Józef Górzyński w specjalnym komunikacie na niedzielę 30 sierpnia wyraził nadzieję, że przyczyni się ona "do dobrego i integralnego wychowania młodego pokolenia, opartego na autentycznych wartościach chrześcijańskich oraz pozwoli w znacznym stopniu uchronić dzieci i młodzież od wielu zagrożeń, z którymi współcześnie mamy do czynienia".

Koadiutor archidiecezji warmińskiej przypomina, że w tym roku 1 września będziemy obchodzili 25 rocznicę powrotu nauczania religii do polskich szkół i przedszkoli. Dobrze się stało – pisze abp Górzyński – że lekcje religii ponownie są uwzględnione w polskim systemie oświaty. Dzięki temu frekwencja uczniów i jakość nauczania są na wysokim poziomie.

 

Abp Górzyński podkreśla, że doświadczenie minionych 25 lat wskazuje, że szkoła nie jest w stanie wypełnić w sposób wyczerpujący wszystkich zadań katechezy. Dlatego I Synod Archidiecezji Warmińskiej postanowił, iż nauczaniu religii w szkole powinna towarzyszyć katecheza parafialna dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama

 

Chodzi nie tylko o przekazanie wiedzy o religii, co ma miejsce w szkole – podkreśla arcybiskup, ale i o wychowanie w wierze Kościoła oraz wtajemniczenie w jego istotę. Należy mieć świadomość, że bez udziału wspólnoty parafialnej nie może dokonać się pełna inicjacja w misterium chrześcijaństwa – zaznacza hierarcha.

 

Reklama
Reklama

Komunikat kończy apel skierowany do rodziców, aby umożliwili dzieciom udział w katechezie parafialnej. Ponieważ przygotowanie do sakramentów świętych: I Komunii Świętej, spowiedzi, bierzmowania oraz małżeństwa, będzie prowadzone podczas katechezy parafialnej, apelujemy do rodziców, aby ich dzieci w niej uczestniczyły- czytamy w komunikacie.

 

Od dnia 1 września br., zgodnie z dekretem abp. Wojciecha Ziemby, metropolity warmińskiego, we wszystkich parafiach archidiecezji warmińskiej powinna być zorganizowana i systematycznie prowadzona katecheza parafialna uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Za zorganizowanie katechezy parafialnej i właściwy jej poziom odpowiedzialny jest ksiądz proboszcz, który powinien zintegrować katechezę parafialną i szkolne nauczanie religii z całym duszpasterstwem parafialnym.

Reklama

 


xmb / Olsztyn

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę