Nasze projekty

W zabytkowym kościele w Chynowie wybuchł pożar. Spłonęła zakrystia

W nocy w kościele parafialnym Świętej Trójcy w Chynowie, niedaleko Grójca, wybuchł pożar. Spłonęła zakrystia, ale ogień nie rozprzestrzenił się na cały kościół. Świątynia pochodzi z XVII wieku.

fot. OSP KSRG Chynów/facebook.com

Ogień wybuchł w środę około godziny trzeciej nad ranem. W kościele zainstalowano sygnalizację pożarową, która w porę poinformowała o zagrożeniu. Spłonęła zakrystia, meble i komody, które się w niej znajdowały. Sufit jest trochę zniszczony. Odymiło sprzęt liturgiczny i ornaty – przekazał ks. Piotr Borys, proboszcz parafii św. Trójcy w Chynowie.

Zakrystia „jest zwęglona”, ale ogień nie rozprzestrzenił się na cały kościół. Jego główna cześć pozostała nienaruszona. W czasie gaszenia pożaru strażacy wynieśli m.in. przedmioty liturgiczne.

Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zwarcie instalacji elektrycznej w zakrystii – powiedział ks. Borys.

Reklama

Historia kościoła Świętej Trójcy sięga pierwszej połowy XV wieku. Obecna drewniana budowla została wzniesiona prawdopodobnie w XVII wieku z wykorzystaniem drewna z poprzedniej świątyni. Dlatego też nazywana jest najstarszym modrzewiowym kościołem na Mazowszu.

W kościele zachowało się bogate, głównie barokowe, wyposażenie. Z dawnego wystroju świątyni zachowała się barokowa ambona, chrzcielnica oraz prospekt organowy, pochodzący najprawdopodobniej z XVIII wieku.

kh, archwwa.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę