Nasze projekty

W Watykanie otwarto wystawę 100 szopek. W jednej z nich można zobaczyć bł. rodzinę Ulmów

Ekspozycję można podziwiać pod kolumnadą Placu św. Piotra. Szopkę z błogosławioną rodziną Ulmów z Markowej wykonali artyści Jan i Bożena Szajerowie.

fot. ignacio/cathopic.com

To właśnie Towarzystwo Przyjaciół Markowej współpracowało z Muzeum Ulmów przy realizacji wyjątkowego, drewniano-słomianego żłóbka. W jego przestrzeń wpisano bowiem trzy rodziny – Świętą Rodzinę z Nazaretu, błogosławionych Ulmów oraz żydowski ród Goldmanów, ukrywających się w domu Ulmów i razem z nimi zamordowanych przez Niemców w 1944 roku.

W naszej polskiej tradycji szopki zajmowały od lat bardzo ważne miejsce. Mieliśmy taki zamysł, żeby do tej szopki włączyć błogosławioną rodzinę Ulmów – powiedziała Radiu Watykańskiemu – Vatican News Maria Ryznar-Fołta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej i przewodnicząca tamtejszej Rady Gminy. Jak dodaje, pomysł stworzenia szopki był inicjatywą ambasadora RP w Watykanie Adama Kwiatkowskiego oraz marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla.

PRZECZYTAJ: 800 lat temu powstała pierwsza szopka bożonarodzeniowa. Skąd wzięła się ta tradycja?

Reklama

W szopce można zobaczyć aż trzy rodziny

Szopka ma formę chałupy przysłupowej, stanowiącej element tradycyjnej architektury markowskiej. Centralnie, w głównej nawie znajduje się Święta Rodzina, bo wiemy, że jak w naszych rodzinach Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu. I każdy przechodzień najpierw spotyka się z tą rodziną. Patrząc na to oczami wiary, Święta Rodzina błogosławi wszystkich, którzy przychodzą i odwiedzają szopki w Watykanie. W przestrzeni tej chałupy znajduje się również błogosławiona rodzina Ulmów. Nas wszystkich zadziwia heroizm tej rodziny, bo oddali życie za swoich bliźnich – podkreśla Maria Ryznar-Fołta.

Jak wyjaśnia, symboliczne jest również umiejscowienie na zewnątrz domu-żłóbka rodziny Goldmanów. Z tego rodu wywodziła się cała grupa ośmiorga Żydów, którzy ukrywając się u Ulmów, zginęli z rąk Niemców 24 marca 1944 roku. Na zewnątrz chałupy umieszczono macewy z imionami Goldmanów. Oprócz Saula Goldmana i jego czterech synów, w domu Józefa i Wiktorii Ulmów schronienie znalazły również córki i wnuczka Chaima Hersza Goldmana – Lea Didner z córką Reszlą oraz Gołda Grünfeld.

W przestrzeni świętości mamy trzy rodziny – Świętą Rodzinę centralnie, beatyfikowaną rodzinę Ulmów i rodzinę Goldmanów. A wszystko to stało się za sprawą naszej rodziny z Markowej – Jana i Bożeny Szajerów oraz ich dzieci – którzy zaangażowali się, wykorzystali swoje talenty i z wielką pasją wykonali tę szopkę – mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Markowej.

Reklama

ZOBACZ: Na Jasnej Górze stanęła wyjątkowa szopka. Została wykonana przez chrześcijan w Ziemi Świętej

Gdzie można zobaczyć szopkę?

Maria Ryznar-Fołta zaznacza, że inicjatywa pokazania markowskiej szopki w Watykanie to kolejne ze zobowiązań wynikających z beatyfikacji rodziny Ulmów. To taka duma dla Markowej, że w Watykanie powtarza się ten akcent markowski, markowskiej kultury, tradycji – bo budownictwo, bo architektura, ale nade wszystko akcent tradycji szopki i rodzącego się Boga, jako dowodu wielowiekowej kultury chrześcijańskiej – zauważa rozmówczyni Radia Watykańskiego.

Szopkę z błogosławioną rodziną Ulmów można było najpierw zobaczyć w polskim kościele świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. Od dziś, 8 grudnia do 7 stycznia markowski żłóbek stoi w skrzydle kolumnady Berniniego na placu Świętego Piotra w Watykanie. Wystawa „Sto szopek w Watykanie” jest organizowana przez tamtejszą Dykasterię do spraw Ewangelizacji i pozostaje otwarta codziennie w tym okresie od godz. 10 do godz. 19.30 z wyjątkiem Bożego Narodzenia i Sylwestra, kiedy zamknięcie nastąpi wcześniej, o godz. 17. Tradycyjnie już wstęp jest darmowy.

Reklama

Vatican News, Karol Darmoros/KAI

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę