Nasze projekty

W Polsce nie będzie GMO?

Polska jest wśród 11 krajów, które dotychczas zgłosiły Komisji Europejskiej, że nie chcą na swoich terytorium upraw GMO. To nie jest jeszcze lista zamknięta, gdyż unijne państwa mają czas do 3 października, by poinformować Brukselę o takim zamiarze

Możliwość wyłączenia z upraw roślin genetycznie modyfikowanych dają przyjęte w tym roku unijne przepisy. Umożliwiają one państwom członkowskim wprowadzenie zakazu takich upraw nie tylko ze względów bezpieczeństwa zdrowia czy środowiska – jak to było wcześniej – ale także powodów społeczno-ekonomicznych czy użytkowania terenu. Kraje takie jak Polska, Węgry, Łotwa, Francja czy Grecja chcą zakazu upraw GMO na całym terytorium. Inne państwa – jak Belgia czy Wielka Brytania – tylko na niektórych częściach.


Zadaniem Komisji Europejskiej jest teraz przekazanie tych zgłoszeń firmom zajmującym się uprawami GMO. „W przypadku Grecji i Łotwy już to zrobiliśmy, w pozostałych przypadkach pracujemy nad tym” – powiedział rzecznik Komisji ds. zdrowia Enrico Brivio. Wyłączenia, z jakich korzystają kraje członkowskie dotyczą zarówno roślin już dopuszczonych na unijnym rynku jak i tych , które czekają na autoryzację.


Informacyjna Agencja Radiowa/Magdalena Skajewska/Bruksela/pbp

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę