W piątek święto Świętej Rodziny. Czy tego dnia obowiązuje post?

W piątek w oktawie Bożego Narodzenia obchodzimy w tym roku święto Świętej Rodziny. Czy tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Wyjaśniamy.

fot. Manuel Silva/Unsplash

Jak wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego, gdzie kanon 1251 stanowi: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

W tym roku święto Świętej Rodziny przypada w piątek 30 grudnia i mimo że obchodzimy je w oktawie Bożego Narodzenia to tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Warto przypomnieć, że inaczej jest w przypadku oktawy Wielkanocy, kiedy każdy dzień traktujemy, jak uroczystość – wówczas w piątek, który wtedy przypada nie obowiązuje post.

Reklama

Biskupi mogą udzielić dyspensy

Biskupi mogą jednak udzielić wiernym dyspensy na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w którym czytamy:

„Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych – ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra – od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.

Przeczytaj również

Prymas wydał dekret

Dyspensy udzielił dotychczas m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak dla wiernych, którzy w piątek 30 grudnia będą przebywać na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej.

Reklama

„Biorąc pod uwagę rodzinny wymiar święta Świętej Rodziny, dobro duchowe wiernych, radosny charakter przeżywania oktawy Narodzenia Pańskiego oraz wychodząc na przeciw oczekiwaniom Duszpasterzy (…) udzielam wszystkim Wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej i osobom przebywającym na terenie Archidiecezji, dyspensy” – czytamy w dekrecie prymasa Polski.

kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę