Nasze projekty

W niedzielę polscy harcerze odbiorą Betlejemskie Światło Pokoju

Do Polski ogień z Groty Betlejemskiej tradycyjnie przybędzie ze Słowacji - 15 grudnia, a polskim harcerzom przekażą go skauci słowaccy.

fot. nuraghies/freepik.com

Betlejemskie Światło Pokoju to międzynarodowa sztafeta, w ramach której płomień obiega cały świat, niosąc nadzieję. W Polsce Światło trafi nie tylko do Prezydenta RP, marszałków obydwu izb, czy premiera, ale przede wszystkim do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia wspierają tworzenie pokoju, oraz do każdego, kto będzie chciał je przyjąć.

W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło „Kochaj Czynem”, które zachęca do wyrażania miłości poprzez konkretne działania, zarówno w codziennych drobnych gestach, jak i w sytuacjach kryzysowych. Podkreśla wagę aktywnej troski, solidarności i służby drugiemu człowiekowi, inspirując do budowania świata opartego na wsparciu i zrozumieniu.

ZOBACZ>>> Polskie szopki bożonarodzeniowe zachwycają w Watykanie

Reklama

Harcerze spotkają się w Zakopanem

W tegorocznym Betlejemskim Zlocie weźmie udział ponad 3000 harcerzy i harcerek z całej Polski, którzy w niedzielę 15 grudnia ruszą do swoich miejscowości i tym samym rozproszą Światło po całej Polsce. Poprzedzi to ich udział w dwudniowym (13-14 grudnia) zlocie, podczas którego harcerze zamienią Zakopane w zimową stolicę harcerstwa.

Wydarzenie rozpocznie się piątkowym ogniskiem. Drugi dzień zlotu to gra terenowa w czasie której harcerki i harcerze będą mieli możliwość wziąć udział w wybranych aktywnościach z trzech obszarów tematycznych: kultura, nauka i sport oraz sztuka. Następnie na Dolnej Równi Krupowej otworzy się miasteczko zlotowe z rozmaitymi aktywnościami.

Tym razem Betlejemskie Światło Pokoju wyruszyło z Austrii

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją podróż po świecie z Christkindl w Górnej Austrii, partnerskiego miasta Betlejem, ponieważ niemożliwe było przywiezienie płomienia bezpośrednio z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem. Mimo to tradycja przekazywania Światła, zapoczątkowana w 1986 roku jest kontynuowana.

Reklama

Światło, które zapalił w Grocie Narodzenia 12-letni Pillar Jarayseh w 2023 roku, było przechowywane przez austriackich skautów cały rok – aż do teraz, gdy w kościele pielgrzymkowym Christkindl dziewięcioletni Matthias Secklehner przejął Światło. Płomień zapalony w grocie przemierza za sprawą skautów z całego świata długą drogę, by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski.

Dalsza część artykułu poniżej.

Betlejemskie Światło Pokoju trafi do polskich harcerzy

Od 15 grudnia Światło będzie przekazywane jak co roku na świecach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć działania na rzecz innych. W tym roku słowaccy skauci przekażą Światło Związkowi Harcerstwa Polskiego w Katedrze Świętego Marcina w Spiskie Podhradie, podczas mszy świętej rozpoczynającej się o 8:00 w Katedrze Świętego Marcina w Spiskie Podhradie. Następnie o 11:00 odbędzie się msza święta w kaplicy w Schronisku Głodówka na Polanie Głodówka.

Reklama

Tegoroczne Betlejemskie Światło Pokoju odbywa się w czasie kampanii społecznej ZHP „Czuwaj Działaj Pomagaj”, która promuje zaangażowanie społeczne i aktywną pomoc innym. Hasło „Kochaj Czynem” idealnie wpisuje się w przesłanie kampanii, zachęcając do działań wzmacniających aktywność obywatelską i budujących lepszy świat.

ZOBACZ TEŻ>>> Świeca, która zmienia życie. Rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Największa w Polsce organizacja młodzieżowa

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 115 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 16 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok.

Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 57 mln skautów na całym świecie.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja