Nasze projekty

Uroczystość NMP Królowej Polski

Na Jasnej Górze odbywają się główne uroczystości odpustowe. Dzień Królowej Polski to jedno z najważniejszych maryjnych świąt, a w tym roku także okazja do kolejnego dziękczynienia za koronację częstochowskiego Obrazu sprzed 300 lat. Hasłem uroczystości są słowa: „Korona modlitwy dla Królowej Polski”.

Bp Artur Miziński, sekretarz Episkopatu Polski podkreśla, że uroczystość to sposobność, by oddać hołd ukoronowanej Matce. – Dziękujemy Bogu za tamten czas i za to, że Ona, Królowa ukoronowana, może z tego jasnego wzgórza nam przyświecać, przewodniczyć nam w wierze, prowadzić nas do swego Syna i chronić nasz naród – powiedział bp Miziński. Dodał, że jest to także czas, by „Maryja mogła odbierać od nas cześć i miłość i obdarowywać nas swoją miłością”.

Sumę odpustową o godz. 11.00 celebrować będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. On też wygłosi homilię. Mszę św. poprzedzi o godz. 9.30 różaniec dla Królowej Polski w intencjach Ojczyzny prowadzony przez Jana Budziaszka ze świadectwami o. Melchiora Królika i Zespołu „Guadalupe”.

Tegoroczne święto Królowej Polski jest wielkim wołaniem w intencjach naszej Ojczyzny, a w roku jubileuszowym koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej także przypomnieniem o roli Maryi w naszych dziejach.

Reklama
Reklama

O. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry podkreśla, że Jasnogórska Pani wciąż jest wielką Orędowniczką polskiego narodu. – Trwamy w oddaniu się Tej, która prowadzi nasz naród. Patrząc na historię Polski mamy świadomość tego, że Maryja jak dziecko prowadzi nas za rękę i przeprowadza często przez burzliwe dzieje – powiedział jasnogórski przeor. Zauważył, że „tak jest i w naszych czasach, kiedy przeżywamy różne zmagania również w wymiarze społeczno-politycznym”. – Obecność Maryi, Jej zatroskane spojrzenie jest wielką pomocą dla nas, kiedy jako ludzie czujemy się niepewnie w bytowaniu na ziemi – podkreślił paulin.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Jako datę zaproponowano 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Jana Kazimierza. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję – Królowę Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.

Na program uroczystości odpustowych na Jasnej Górze, obok różańca za Ojczyznę i Sumy, złożą się dziś jeszcze o godz. 14.00 droga krzyżowa po Wałach poprowadzona przez animatorów Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i o 19.00 Msza św. celebrowana pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Dziś na swym pierwszym posiedzeniu zbierze się także niedawno reaktywowana Komisja Maryjna KEP, której przewodniczącym jest abp Depo.

Reklama
Reklama

it (KAI) / Częstochowa

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite