Sejm przez aklamację przyjął w piątek uchwałę ws. uczczenia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Podczas odczytywania uchwały wszyscy posłowie i obecni w sali posiedzeń powstali, a na koniec uczcili ją brawami.
W piątek podczas 20. posiedzenia Sejmu X kadencji posłowie przyjęli uchwałę „w sprawie upamiętnienia księdza Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci”.
Tekst uchwały, wcześniej uzgodnionej na posiedzeniu komisji kultury i środków przekazu, odczytał poseł sprawozdawca Henryk Szopiński. Przyjęcie uchwały odbyło się w obecności zasiadających na galerii sejmowej członków rodziny bł. ks. Popiełuszki – jego brata i bratanka.
Uchwała przypomina, że 40 lat temu – 19 października 1984 r. ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności” i organizator mszy za Ojczyzny w warszawskim kościele pw. św. Stanisława Kostki, niezłomny kapłan wolności, został brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL.
Dalsza część artykułu poniżej.
Ks. Popiełuszko „stał się symbolem obrony wolności sumienia, godności ludzkiej i praw obywatelskich”
„Ksiądz Jerzy Popiełuszko, pochodzący z podbiałostockiej wioski Okopy, w czasie stanu wojennego świadczył wszechstronną pomoc internowanym i publicznie stawał w ich obronie. Na celebrowane przez niego msze za Ojczyzny przychodziły tłumy. Wszyscy pamiętamy jego przesłanie: zło dobrem zwyciężaj. Ksiądz Jerzy Popiełuszko nawoływał do odnowy religijnej i moralnej, mówił o konieczności prawdy, potępiał deptanie praw obywatelskich, w prostych słowach obnażał kłamstwa komunistycznych okupantów” – można przeczytać w uchwale.
W odwecie za tę działalność – brzmi dalszy fragment – ks. Popiełuszko był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL, wielokrotnie zatrzymywany, grożono mu śmiercią i urządzano wobec niego prowokacje, upokarzano go oraz zniesławiano w mediach. 19 października 1984 r. został porwany, a następnie brutalnie zamordowany. „Na pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki przybyło kilkaset tysięcy ludzi. Lech Wałęsa podczas pożegnania kapłana powiedział: „’Solidarność’ żyje, bo Ty oddałeś za nią swoje życie” – napisano w uchwale.
Ks. Jerzy Popiełuszko – jak przypomina tekst – „jest jednym ze współczesnych bohaterów naszej wolności – jego działalność była czynną walką o niepodległość i godność polskiego narodu. Stał się on symbolem obrony wolności sumienia, godności ludzkiej i praw obywatelskich, jak również symbolem niezachwianej wiary rozpoznawalnym na całym świecie. 6 czerwca 2010 r. został beatyfikowany przez Kościół Katolicki. Do jego grobu przybyły do dziś niemal 23 miliony osób, w tym Ojciec Święty Jan Paweł II i prezydenci wielu krajów”.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, składając najwyższy hołd księdzu Jerzemu Popiełuszce, pragnie okazać szacunek dla podstawowych wartości obywatelskich, jakimi kapłan kierował się w swoim życiu: prawdy, wolności i solidarności” – podsumowuje uchwała.
Do Sejmu wprowadzono relikwie bł. ks. Popiełuszki
Dziś rano w Sejmie odbyła się również Msza św. połączona z uroczystym wprowadzeniem relikwii męczennika, bł. ks. Jerzego Popiełuszko do kaplicy sejmowej. Mszy przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. 7 listopada również w kaplicy sejmowej zapowiedziane jest spotkanie parlamentarzystów połączone z refleksją nad aktualnością dekalogu społecznego księdza Popiełuszki.
W środę przed południem otwarto w Sejmie także wystawę „Polska jutra. Dekalog społeczny błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki”. Wystawa powstała we współpracy Duszpasterstwa Parlamentarzystów, Fundacji Rodziny Popiełuszków „Dobro” oraz Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.
Główne obchody 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbędą się w sobotę. Najpierw ulicami Warszawy z Placu Zamkowego do kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu przejdzie II Narodowy Marsz Papieski. Następnie w świątyni kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, będzie przewodniczyć uroczystej Mszy świętej.
KAI, tvp.info, pa/Stacja7