Nasze projekty

To nie tylko dawanie prezentów. Co oznacza bycie chrzestnym? Aneta Liberacka w Radiu Plus

"Zdarza się, że wybierając chrzestnych chcemy zrobić komuś uprzejmość, ale nigdy nie powinniśmy się tym kierować. Wybieramy kogoś, aby prowadził dziecko również duchowo" - mówiła Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7, w rozmowie z red. Weroniką Kostrzewą w Radiu Plus w niedzielę Chrztu Pańskiego.

fot. Photographe catholique / Cathopic

Jak podkreśliła prowadząca, rola chrzestnych sprowadza się coraz częściej do „dawaczy prezentów”, a w internecie co rusz znajdujemy artykuły, które podpowiadają, co kupić dziecku lub ile włożyć do koperty.

Coraz częściej zaczynamy mówić nie o chrzcie, ale o chrzcinach, czyli sprowadzamy wszystko do uroczystości, która odbywa się wokół wydarzenia. Ważne, abyśmy na to uważali, bo istotą tego dnia dla osób wierzących jest sakrament w kościele, a nie przyjęcie i kogo na nie zaprosimy. Niestety, idziemy w taką stronę, zajmujemy się otoczką, a nie istotą tego wydarzenia – mówiła redaktor naczelna Stacji7.

„Powinniśmy zwrócić uwagę czy taka osoba jest duchowo przygotowana”

Ostatnio kolejna włoska diecezja zrezygnowała z rodziców chrzestnych, ponieważ „osoby te straciły swoje duchowe znaczenie”. Jak podkreśliła Aneta Liberacka, w tym kontekście podejmujemy głębszą refleksję nad chrzestnymi, ponieważ ich wybór często sprowadza się do „zrobienia uprzejmości” bratu, siostrze, cioci, koleżance, bez zwrócenia uwagi na stronę duchową.

Reklama

ZOBACZ: Włoskie diecezje rezygnują z chrzestnych. „Stali się ozdobnikiem liturgii”

Zdarza się, że wybierając chrzestnych chcemy zrobić komuś uprzejmość, ale nigdy nie powinniśmy się tym kierować. Wybieramy kogoś, aby podjął również rolę prowadzenia tego dziecka duchowo i tym powinniśmy się kierować, wybierając rodziców chrzestnych. Powinniśmy zwrócić uwagę czy taka osoba jest duchowo przygotowana i może realnie może pomóc temu dziecku. Jeśli nie jest w stanie pomóc w wychowaniu do życia religijnego już takiego dorosłego chrześniaka, to mamy gwarancję, że się za niego modli, czyli robi wszystko co najlepsze dla tego dziecka, aby szło do Boga – podkreśliła.

Jakie są obowiązki chrzestnego?

Zapytana o obowiązki rodzica chrzestnego oprócz modlitwy, podkreśliła, że warto – jeśli jest taka możliwość – uczestniczyć w życiu dziecka, pomóc w przygotowaniach do pierwszej komunii świętej, bierzmowania.

Reklama

Można zaprosić rodzinę na mszę świętą w intencji dziecka i wspólnie przygotowywać je do kolejnych sakramentów. Każdy znajdzie swoją drogę. Można porozmawiać, kiedy jest dorosłe. Warto wziąć na siebie ciężar rozmowy, czucia, bo to w sensie duchowym moje dziecko – dodała.

W kontekście chrztu często padają komentarze, że dziecko powinno zadecydować o nim samodzielnie w życiu dorosłym. Chrzest to najlepsze co może dać osoba wierząca swojemu dziecku, ponieważ to otwiera mu drogę do nieba oraz drogę Panu Bogu – podkreśliła redaktor naczelna Stacji7.

„Rodzice i chrzestni powinni się dobrze przygotować”

Z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że Polacy nadal chętnie chrzczą dzieci, ale nie zawsze mają świadomość czym jest ten sakrament.

Reklama

Jestem zdania, że w Kościele powinniśmy się jeszcze bardziej przygotowywać do najważniejszych „punktów” naszego życia chrześcijańskiego, czyli do przyjęcia sakramentów. Do ślubu nie idziemy tylko po to, aby dobrze wyglądać i podobnie jest z chrztem. Uważam, że rodzice i chrzestni powinni przechodzić jakieś przygotowanie, nawet w swojej parafii, bo wtedy pogłębiłoby to ich świadomość na temat chrztu. Negatywna strona jest taka, że wtedy mniej ludzi będzie chrzciło dzieci, ale chyba chodzi o to, abyśmy robili najważniejsze rzeczy w naszym życiu świadomie. Jesli podejmujemy taką decyzję to dobrze się przygotować – zauważyła.

Link do nagrania audycji >>>TUTAJ

kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę