Nasze projekty

Święcenia nowego biskupa greckokatolickiego 23 stycznia

Święcenia biskupie (chirotonia) oraz ingres Arkadiusza Trochanowskiego, biskupa nowo utworzonej eparchii (diecezji) Kościoła greckokatolickiego – olsztyńsko-gdańskiej, odbędą się 23 stycznia przyszłego roku. Uroczystość będzie miała miejsce o godz. 10.00 w katedrze pw. Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Olsztynie.

O terminie chirotonii i ingresu poinformował w specjalnym komunikacie abp Eugeniusz Popowicz, greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski. Przypomniał też, że o utworzeniu nowej eparchii, olsztyńsko-gdańskiej, poinformowała Nuncjatura Apostolska 25 listopada.

Siedzibą eparchii będzie Olsztyn, a kościołem katedralnym cerkiew p.w. Pokrowa (Opieki) Matki Bożej. Nowa eparchia zostanie włączona do metropolii przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Do czasu objęcia eparchii przez jej pierwszego biskupa Arkadiusza Trochanowskiego, obowiązki administratora tej eparchii będzie pełnił abp Popowicz.

Arkadiusz Trochanowski urodził się w łemkowskiej rodzinie przesiedleńców z „Akcji Wisła” w 1973 roku w Szprotawie (woj. lubuskie). Po maturze wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie i odbywał tam formację kapłańską. Studia filozoficzno-teologiczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ukończył w 1998 roku.

Reklama
Reklama

Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Włodzimierza Juszczaka OSBM 29 lipca 2000 roku we Wrocławiu. W latach 2002-2004 odbywał studia doktoranckie na PWT we Wrocławiu. W roku 2012 obronił doktorat z ekumenizmu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od roku 2006 był członkiem rady kapłańskiej, od 2010 r. protoprezbiterem (dziekanem) koszalińskim. Do momentu ogłoszenia nominacji biskupiej był także Dyrektorem Wydziału ds. duszpasterstwa dzieci i młodzieży eparchii wrocławsko-gdańskiej. Od 2003 r. był duszpasterzem sportowców, a także redaktorem czasopisma „Błahowist” – miesięcznika Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Zna język ukraiński, angielski i niemiecki.

SPRAWDŹ: Oryginalny prezent Franciszka dla pracowników Watykanu

Reklama

ag/KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite