Premier Donald Tusk podjął we wtorek decyzję o rozszerzenie terytorialne, obowiązującego stanu klęski żywiołowej, o powiaty: lubański, dzierżoniowski, świdnicki, opolski, krapkowicki, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski.
Stan klęski żywiołowej to jeden ze stanów nadzwyczajnych przewidzianych przez Konstytucję RP. W poniedziałek premier Donald Tusk ogłosił wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w regionach dotkniętych powodzią. Z projektu rozporządzenia wynika, że stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na maksymalnie 30 dni.
Stan klęski żywiołowej w kolejnych powiatach
We wtorek podjęto decyzję o rozszerzeniu zakresu terytorialnego rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej o powiaty: lubański, dzierżoniowski, świdnicki, opolski, krapkowicki, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski.
o rozszerzeniu zakresu terytorialnego rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej poinformował szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu. W ciągu najbliższych godzin w sposób formalny to rozporządzenie będzie znowelizowane – powiedział minister.
Oprócz wcześniej wspomnianych powiatów, w których dziś ogłoszono stan klęski żywiołowej, obowiązuje on w powiatach:
- województwie dolnośląskim: kamiennogórskim, karkonoskim, kłodzkim, lwóweckim, wałbrzyskim i ząbkowickim oraz miasta na prawach powiatu – w Wałbrzychu i Jeleniej Górze.
- województwie opolskim: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim.
- województwie śląskim: bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.
rmf24.pl, wiadomosci.wp.pl, pa/Stacja7