Nasze projekty

„Śpiulkolot” Młodzieżowym Słowem Roku! Znamy wyniki plebiscytu

Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Tym razem, głosami internautów wygrało słowo: ŚPIULKOLOT, oznaczające miejsce do spania i nawiązujące do popularnych internetowych memów.

fot. Sven Brandsma/unsplash.com

Wydawnictwo Naukowe PWN, organizator plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 ogłosiło dziś wyniki. Tym razem internauci zdecydowali o zwycięstwie słowa śpiulkolot, oddając na nie 9 656 głosów. Oznacza ono miejsce do spania i nawiązuje do popularnych memów.

Tuż za nim, na drugim miejscu uplasowało się słowo naura, zdobywając 9 401 głosów. Zostało ono przekształcone ze słowa „nara” i jest skrótem od „na razie”. Na ostatnim miejscu na podium znalazło się słowo twoja stara z liczbą 6 665 głosów. Funkcjonuje ono jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź.

Reklama

„Słowa zaskakują nowatorską formą i możliwością skojarzeń”

Oprócz nagrody głównej przyznano także Nagrodę Jury. Kapituła tym samym wskazała najciekawsze według nich słowo. Nagroda przypadła słowu mrozi.

Nagroda za kreatywność językową okazała się ona na tyle znacząca, że gdy w analogicznych plebiscytach w Niemczech i w Austrii zwycięża w tym roku hasło cringe, my mamy już popularny polski odpowiednik. Słowo mrozi podąża za sensem oryginalnego słowa, bo o cringe’u (spolszczanym często jako krindż) mówiono, że opisuje dreszcz zażenowania, ciarki żenady. Sytuację, w której wstydzimy się, że coś oglądamy albo czemuś się przysłuchujemy – komentowali członkowie jury.

„Jury przyznaje nagrodę za mądre wykorzystanie mechanizmów gramatycznych”

Kapituła przyznała także jedno wyróżnienie, które trafiło do słowa odciszyć (się). To słowo jest spoza finałowej dwudziestki, trudno też uznać je za slangowe, a jednak w czasie zdalnej edukacji było i jest często używane właśnie przez młodzież. Kiedy się już wyciszyliśmy, czyli wyłączyliśmy mikrofon na platformie zdalnej, wtedy może zajść potrzeba, żebyśmy się z powrotem odciszyli – uzasadnia jury.

Reklama

Właściwie dziwne, że żaden słownik nie notuje odciszyć, nie ma go też w korpusach polszczyzny dawnej i współczesnej. Jury przyznaje nagrodę za mądre wykorzystanie mechanizmów gramatycznych oraz za uzupełnienie luki słownikowej. Odciszyć (się) to na pewno słowo potrzebne – dodają.

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

pa, sjp.pwn.pl, rmf24.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę