„Siła tego świata i Kościoła jest w tych, którzy wiernie przesuwają paciorki różańca”. Wyjątkowe rekolekcje na Jasnej Górze

"Siła tego świata i Kościoła jest w tych wszystkich pokornych, którzy w trudzie życia trwają przy Bogu, wiernie przesuwają paciorki różańca" - mówił o. Wojciech Dec na rozpoczęcie rekolekcji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

Fot. Freepik.pl

Rekolekcje organizowane są przed odpustem Matki Bożej Różańcowej przypadającym w niedzielę, 3 października. Będzie to także czas dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Rekolekcyjne konferencje głosi paulin o. Wojciech Dec, mariolog. W codziennym programie oprócz nauk rekolekcyjnych są: Msza św. o 9.00 w bazylice, Droga Krzyżowa, Adoracja Najświętszego Sakramentu, procesja maryjna, a także Apel Jasnogórski. Zaplanowano spotkanie z Anną Rastawicką świadkiem świętości bł. Prymasa Tysiąclecia (w piątek 1 października) o 17.00 w Sali Papieskie, w sobotę, 2 października także o 17.00 o bł. Prymasie mówić będzie Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Pieśni maryjne ze swojej płyty „Z Nią wszystko jest możliwe” zaprezentuje paulin o. Piotr Stanikowski w czwartek, 30 października o 17.00 w Sali Papieskiej.

Zróbmy wszystko, by różaniec nie był mechanicznym odmawianiem zdrowasiek

Przygotowana została nowa odsłona strony internetowej Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej: www.jrr.jasnagora.pl. Ma ona formę nie tylko informacyjną, ale przede wszystkim formacyjną. Zapraszamy wszystkich, którzy modlą się na różańcu, nie tylko członków Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Adres naszej strony się nie zmienił, ale nowa szata graficzna i sposób przekazu ma służyć tym, którzy modlą się na różańcu – zachęca o. Waligóra.

Reklama
Reklama

Na stronie można znaleźć m.in. rozważania tekstów biblijnych czy odsłuchać zapis dźwiękowy z Kaplicy Cudownego Obrazu. Są różne formy odmawiania modlitwy różańcowej, różne narzędzia, które pomagają nam w tym, żebyśmy tę modlitwę ożywiali i, żeby nie była archaicznym i mechanicznym odmawianiem zdrowasiek – zauważa opiekun Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

Historia, która trwa

Jasnogórska Rodzina Różańcowa – wyrosła z wielowiekowej tradycji. Apostolstwo modlitwy różańcowej na Jasnej Górze bierze swój początek od Bractwa Różańcowego z 1610 r. Przeor Jasnej Góry o. Augustyn Kordecki wyraził zgodę na to, aby odmawianie Różańca weszło do porządku nabożeństw na Jasnej Górze od 1672 r. Bractwo to zapoczątkowało lokalną pobożność różańcową, która przenosiła się na teren Rzeczypospolitej. Jej podtrzymanie i rozwijanie w następnych wiekach przerodziło się w tradycję.

Reklama
Reklama

Inspiracją do odnowy apostolstwa modlitwy różańcowej na Jasnej Górze stało się po wiekach wezwanie Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który zatroskany o losy Kościoła i współczesnego człowieka, a zarazem uwrażliwiony na znaki czasu, skierował do Polaków apel: „Modlitwą różańcową powiążcie wszystkie wasze serca, aby stały się murem obronnym Kościoła Chrystusowego pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej”. To milenijne wezwanie podjął paulin z Jasnej Góry o. Bronisław Matyszczyk i w nawiązaniu do wiekowej tradycji odrodził na Jasnej Górze nurt modlitwy różańcowej. Założył Jasnogórską Rodzinę Różańcową i powierzył ją opiece świętych Aniołów Stróżów.

Jasnogórska Rodzina Różańcowa podejmuje działania natury duchowej i materialnej, które służą Jasnogórskiego Sanktuarium. W latach 2003/2004 wspólnota Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej ufundowała 3 Stacje Różańcowe oraz „alejkę” na placu przed Szczytem Jasnej Góry. Wniosła także swój wkład w renowację Kaplicy Różańcowej. Z Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej w 2004 r. zrodził się nowy ruch wspólnotowy: Arcybractwo Wieczystej Adoracji Jezusa Eucharystycznego – Przenajświętszego Sakramentu.

BP, Twitter JasnaGóraNews, KAI, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę