Nasze projekty

Senat: Wystawa poświęcona ks. Brzósce, bohaterowi powstania styczniowego

Wystawa zostanie otwarta w południe. To kolejny element upamiętniania 150-tej rocznicy stracenia na rynku w Sokołowie Podlaskim tego kapłana, generała i dowódcy powstańczego

"Jest to przypomnienie senatorom, ale także szerokiej opinii publicznej bohatera narodowego, który był swoistym prekursorem Żołnierzy Wyklętych, bo walczył najdłużej ze wszystkich dowódców powstania styczniowego" – powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach, współorganizator ekspozycji.

Ksiądz Stanisław Brzóska w chwili wybuchu powstania styczniowego pełnił rolę naczelnika administracji powstańczej powiatu łukowskiego. Został też naczelnym kapelanem w randze generała. Walczył między innymi pod Siemiatyczami, Woskrzenicami, Gręzówką, Włodawą i Sławatyczami. Po rozbiciu oddziału ukrywał się w podsokołowskiej wsi Krasnodęby-Sypytki. Po ujawnieniu miejsca jego pobytu został schwytany i powieszony przez Rosjan podczas pokazowej egzekucji na rynku w Sokołowie Podlaskim 23 maja 1865 roku. Datę tą uważa się za symboliczny koniec powstania styczniowego.

Wystawę poświęconą bohaterowi przygotowało Archiwum Państwowe w Siedlcach przy współpracy z Archiwum Państwowym w Lublinie, Archiwum Głównym Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Diecezji Siedleckiej oraz Sokołowskim Ośrodkiem Kultury.

Reklama
Reklama

IAR/Tomasz Marciniuk/dj

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite