Nasze projekty

Seminaria czekają na kandydatów do kapłaństwa. „Nie wszyscy rozumieją ich decyzję”

Ks. Marek Adamczyk, rektor seminarium duchownego w Radomiu, podkreśla, że powołanie do kapłaństwa to bardzo osobista sprawa i nie ma tu miejsca na naciski. "Niektórzy klerycy mówią o braku zrozumienia ze strony bliskich" - opowiada.

fot. Luis Angel Espinosa/Cathopic

Zachęcam do modlitwy za maturzystów, o dar dobrego rozeznania swojej drogi, oraz za tych, którzy rozważają drogę do kapłaństwa – powiedział ks. Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Uczelnia czeka na kandydatów na nowy rok 6-letnich studiów i formacji do kapłaństwa.

Ks. Marek Adamczyk powiedział, że miesiąc maj dla młodych ludzi zdających maturę jest czasem niezwykle ważnym nie tylko z powodu egzaminów, które w naturalny sposób stają się źródłem stresu, ale również ze względu na decyzje związane z wyborem uczelni, co często wiąże się z wyborem życiowej drogi.

Brak zrozumienia ze strony bliskich

Kiedy rozmawiam o tym czasie z alumnami, którzy dzisiaj studiują w Wyższym Seminarium Duchownym, niektórzy z nich mówią o braku zrozumienia ze strony bliskich, pewnych stereotypowych wyobrażeniach, o tym jak wygląd formacja seminaryjna. W takich sytuacjach często pomagała rozmowa z ojcem duchownym, czy wykładowcą – opowiada rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Reklama

Ks. Adamczyk dodaje, że powołanie to bardzo osobista sprawa, że tu nie ma miejsca na naciski, czy jakieś sugestie. Ale zdarzało się, że jak ktoś przychodził z takim wątpliwościami to sugerowałem rozmowę z którymś z alumnów mówiąc np. „ porozmawiaj z Michałem jak on to przeżywał”. Tych wszystkich, którzy zadają sobie pytanie, czy Bóg nie wzywa ich do kapłaństwa zachęcam do takich rozmów i konfrontowania wyobrażeń i obiegowych poglądów z realną rzeczywistością – powiedział ks. Adamczyk.

Dodał, że dzisiaj w radomskim seminarium duchownym studiuje 33 alumnów. W najbliższą sobotę święcenia diakonatu przyjmie dziesięciu z nich.

„Pojawiał się lęk”

35 lat temu do seminarium duchownego wstąpił kapłan diecezji radomskiej ks. Dariusz Kowalczyk, obecnie prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Reklama

Powołanie u mnie było wieloletnim procesem. Pierwszy raz o tym myślałem w czwartej klasie szkoły podstawowej. Potem w szkole średniej myślałem o studiach matematycznych, gdzieś pojawiała się myśl o fotografii. Powołanie kiełkowało w moim życiu. Oddalałem się od tego. Pojawiał się lęk. Jednak w klasie maturalnej zdecydowałem o złożeniu dokumentów do seminarium duchownego – opowiada ks. Dariusz Kowalczyk.

Seminarium czeka na kandydatów

Kandydatów Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną do rektoratu z następującymi dokumentami: podanie do księdza rektora seminarium, życiorys, metryka chrztu i bierzmowania, świadectwo dojrzałości, świadectwo ukończenia szkoły średniej, opinie księdza proboszcza i katechety, zaświadczenie lekarskie dla kandydatów na studia, 3 fotografie (podpisane).

Zgłoszenia przyjmowane są do 12 lipca 2023 (I tura). Egzamin wstępny z zakresu znajomości prawd wiary, moralności chrześcijańskiej oraz historii Kościoła odbędzie się 13 lipca o godzinie 9.30 w rektoracie seminarium.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę