Rzecznik KEP o wizycie ad limina polskich biskupów. „Trudno uznać to za tryb pilny”

Ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Episkopatu Polski skomentował doniesienia "Rzeczpospolitej" o tym, że polscy biskupi mieli zostać wezwani do Watykanu w trybie pilnym. Przypomniał, że od ostatniej wizyty "ad limina" minęło siedem lat i gdyby nie pandemia prawdopodobnie doszłoby do niej wcześniej.

Ze względu na pandemię wizyty ad limina biskupów ze wszystkich krajów są od jakiegoś czasu zawieszone, zatem nastąpiły przesunięcia w ich organizacji – zaznacza ks. Gęsiak dodając, że zaproszenia z Rzymu oczekiwano od jesieni.

W listopadzie przewodniczący Episkopatu Polski otrzymał informację z Nuncjatury Apostolskiej, że wszystkie wizyty zaplanowane na rok 2021 zostały anulowane. Papież zdecydował wówczas, że jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli na wznowienie wizyt „ad limina”, to polscy biskupi otrzymają zaproszenie na takie spotkanie.

„Nic tu zatem nie stało się nagle”

Ks. Gęsiak przekazał również, że wiosną przewodniczącego KEP poinformowano, że jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, to wizyta polskich biskupów mogłaby się odbyć jesienią.

Reklama
Reklama

Ostatecznie, 10 maja Nuncjatura poinformowała KEP, że spotkanie z Franciszkiem odbędzie się na przełomie września i października. Nic tu zatem nie stało się nagle i w żaden sposób nie można zgodzić się z opinią, że jest to wezwanie w trybie pilnym – podkreśla rzecznik Episkopatu Polski.

Wizyty „ad limina” mają miejsce co pięć lat

Przypomnia, że zgodnie z prawem kanonicznym wizyty „ad limina” odbywają się co 5 lat, zaś od ostatniego takiego spotkania minęło ponad 7 lat, zatem powinno było do niej dojść już w roku 2019. Dwuipółroczne opóźnienie spowodowane było wypełnionym kalendarzem wydarzeń Franciszka, a przede wszystkim pandemią – zaznacza ks. Gęsiak.

Reklama
Reklama

Rzecznik KEP przypomniał, że biskupi są zobowiązani – jak zawsze przy wizycie „ad limina” – do przygotowania sprawozdań ze swoich diecezji. Jeśli mają być przedstawione jesienią, to muszą wcześniej dotrzeć do wszystkich dykasterii rzymskich. W związku z tym Stolica Apostolska poprosiła, by sprawozdania te przekazano do końca czerwca – tłumaczy ks. Leszek Gęsiak.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę