Nasze projekty

Ruszyła procesja na VIII Święto Dziękczynienia

Około tysiąca osób wyruszyło w procesji z pl. Piłsudskiego w stronę Wilanowa, aby uczestniczyć w VIII Święcie Dziękczynienia, które w tym roku przebiega pod hasłem „Maryjo, Królowo Rodzin – zawierzamy i dziękujemy”.

Wierni niosą do Wilanowa kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, której peregrynacja po archidiecezji zakończy się wraz z dzisiejszym świętem. W południe przed Świątynią Opatrzności Bożej odprawiona zostanie uroczysta Msza św.

 

Pątników na drogę pobłogosławił bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Wraz z pielgrzymami w drogę do Wilanowa wyruszyła grupa 120 żołnierzy. W tym roku partnerem Święta Dziękczynienia są harcerze i Wojsko Polskie.

Reklama
Reklama

Pielgrzymi wyruszyli w kolumnie o godz. 8 rano. Bp Rafał Markowski przypomniał, że tegoroczne święto jest dziękczynieniem Opatrzności Bożej za peregrynację Kopii Cudownego Obrazu, która odbywała się w archidiecezji. – Dzisiaj idąc z tą pielgrzymką dziękujemy za to nawiedzenie, dziękujemy za wielkie rzeczy, jakich Bóg dokonał w trakcie tego nawiedzenia. Za misje i rekolekcje, za spowiedzi i Msze św. Dziękujemy za godziny, które ludzie spędzili przed tą ikoną jasnogórską dziękując, przepraszając i prosząc. Dziękujemy za wszelkie łaski, jakie Maryja nam wyprosiła i wielką miłość jaką otacza nas, nasze rodziny i nasz naród. Idąc w tej pielgrzymce, dziękując jednocześnie prośmy niech Maryja czuwa nad naszym narodem, każdym z nas, niech wyprasza nam łaski i prowadzi po drogach życia – powiedział.

Pielgrzymka przejdzie ulicami Traktu Królewskiego do Wilanowa.

W południe przed Świątynią Opatrzności Bożej odprawiona zostanie Msza św., z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia. Liturgii przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zaś homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Będzie to centralny punkt obchodów święta.

Reklama
Reklama

W tym roku z racji przypadającej 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej partnerem Święta są Wojsko Polskie oraz harcerze. 120 żołnierzy wyruszyło z pielgrzymami do Świątyni Opatrzności Bożej. Mieszkańcy stolicy będą mieli okazję spotkać żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Żandarmerii Wojskowej oraz obejrzeć historyczny i współczesny sprzęt wojskowy.

Oprawę liturgii Mszy św., przed Świątynią Opatrzności Bożej, zapewni chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. We Mszy św. weźmie również udział Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna im. gen. Józefa Wybickiego.

Przybyłe na Święto rodziny będą mogły spróbować grochówki przygotowanej przez żołnierzy, a dzieci wziąć udział w grze edukacyjnej, zorganizowanej w ramach III Stacji Gry Rodzinnej, przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Jak co roku po Mszy św., będzie można zapoznać się z postępami prac przy budowie Świątyni Opatrzności Bożej. Dla dzieci przygotowano atrakcyjny program edukacyjno-kulturalny, z grami i animacjami realizowanymi przy współpracy m.in. z TVP, Polskim Radiem, Wojskiem Polskim, ZHR, Instytutem Papieża Jana Pawła II. O godz. 15.00 tradycyjnie do nieba wypuszczone zostaną baloniki „Dziękuję”.

Reklama

Odbędzie się także pierwsza edycja festiwalu muzyki chrześcijańskiej „Moc Dobra”.

Koncerty i wspólny śpiew będą trwały do godz. 21.00, kiedy to nastąpi modlitwa uwielbienia. O godz. 21.30 odbędzie się nabożeństwo czerwcowe. O godz. 21.37 nastąpi iluminacja świątyni i zakończenie obchodów.

W Święto Dziękczynienia, jak co roku, w całej Polsce będą zbierane ofiary na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Metropolita warszawski skierował list, który zostanie odczytamy we wszystkich diecezjach w kraju.
Święto Dziękczynienia w tym roku obchodzone jest po raz ósmy. Zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy kard. Nycza.

 


 

kos / Warszawa

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę