Nasze projekty

Ruszają prace nad zmianami w Funduszu Kościelnym. Premier podpisał zarządzenie

Międzyresortowy Zespół do spraw Funduszu Kościelnego został powołany w czwartek przez premiera Donalda Tuska. Pierwsze sprawozdanie z prac ma zostać przedstawione do końca marca.

fot. Lia Mendozaperson_add/Cathopic

W grudniu premier Donald Tusk zapowiedział prace nad przekształceniem Funduszu Kościelnego. Zapowiedział wówczas powstanie specjalnego zespołu, który miałby się zająć opracowaniem nowych rozwiązań dotyczących tego funduszu.

W czwartek, 11 stycznia w Monitorze Polskim zostało opublikowane zarządzenie premiera ws. Międzyresortowego Zespołu do spraw Funduszu Kościelnego. Jak czytamy w dokumencie, do zadań zespołu będzie należało przede wszystkim przeprowadzenie analiz i wypracowanie „koncepcji zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego oraz zmiany zasad finansowania”.

ZOBACZ: Czym jest Fundusz Kościelny? Jak wygląda finansowanie Kościoła?

Reklama

Kto znajdzie się w zespole?

Szefem zespołu ma zostać wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz lub wyznaczony przez niego sekretarz stanu albo podsekretarz stanu.

Wśród pozostałych członków zespołu znaleźli się: minister finansów Andrzej Domański, minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska, szefowa Rządowego Centrum Legislacji Joanna Knapińska lub  przedstawiciele tych osób. Sekretarzem zespołu ma zostać pracownik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W zarządzeniu czytamy także, że zespół ma spotykać się na posiedzeniach minimum raz w miesiącu, a do prac mogą być zapraszani eksperci i przedstawiciele rożnych organów.

Reklama

„Przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie z prac Zespołu w terminie do dnia 30 czerwca oraz do dnia 31 grudnia każdego roku” – dowiadujemy się z zarządzenia. Co więcej, dodatkowych sprawozdań może zażądać premier, a pierwsze z nich ma być przedstawione do końca 31 marca tego roku.

wiadomosci.gazeta.pl, monitorpolski,gov.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę