Różaniec na wodzie. Wyjątkowa modlitwa w Studzienicznej z bp. Adrianem Galbasem

„Różaniec na wodzie” to tradycyjna modlitwa na malowniczym jeziorze Studzienicznym, położonym wśród borów Puszczy Augustowskiej. Wierni powierzają swoje intencje, modląc się na statkach, łódkach i kajakach. Do wspólnej modlitwy dołączają także ci, którzy zostają na lądzie.

Podobnie było 15 sierpnia. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy na wyspie, przed obrazem Matki Boskiej Studzieniczańskiej. W czasie Mszy św. zostały poświęcone wianki i wiązanki sporządzone z tegorocznych zbóż i kwiatów.

Upodobnić się do piękna Maryi

Eucharystii przewodniczył bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. Podkreślał, że droga do nieba to na wzór Maryi droga pełnienia woli Ojca w codziennym życiu a dzisiejsze święto jest wielką afirmacją piękna Maryi.

Tota pulchra es Maria” – powtarzał św. Bernard. Cała piękna jesteś Maryjo. Tak, Ona jest cała piękna. Piękne jest Jej ciało i Jej dusza. Dziś jesteśmy zachęceni, by się do Niej upodabniać, to znaczy, by dbać o harmonijne, całościowe piękno swojego życia(…) – mówił bp Galbas i wskazywał, że jedynie poprzez przez stały kontakt z łaską Bożą, regularną modlitwę, częste korzystanie z sakramentu Eucharystii, ze Słowa Bożego jesteśmy w stanie chronić czystość i piękno naszej duszy i ciała.

Reklama
Reklama
https://www.facebook.com/biskupgalbas/posts/368994051296751

„Chrystus chce nam dać więcej niż tylko ziemię”

W homilii bp Galbas zachęcał zgromadzonych do refleksji o celu naszego życia, którym jest niebo. Stwierdził, że „jedną z największych herezji, w jakie może wpaść dzisiaj człowiek, niestety, także wierzący, to herezja horyzontalizmu, czyli spłaszczenia i ograniczenia swojego życia tylko do wymiarów doczesności; do tego, co tu i teraz. Ziemia nas wsysa, nie zostawiając wiele miejsca na jakikolwiek manewr”.

Hierarcha tłumaczył, że „Chrystus chce nam dać o wiele więcej niż ziemię, chce nam dać dom lepszy niż ten, który mozołem tu budujemy, Dom od Ojca, chce nam dać widoki lepsze niż może nam zapewnić jakakolwiek ziemska podróż, chce nam dać bogactwa kosztowniejsze od tych, które stanowią zawartość wszystkich bankowych sejfów świata. Chce nam dać niebo, więc nie pragnijmy jedynie ziemi. (…)”.

„Tym, kim Maryja jest dzisiaj, my mamy być kiedyś”

„Czasem pytam ludzi: jakie są twoje marzenia, co chcesz mieć, co chcesz w życiu osiągnąć? I ludzie mówią: chcę mieć dom, piękne, meble, samochód, zagraniczne wojaże. To jest wszystko dobre, ale czemu tylko tyle? Czemu to nam wystarczy? – pytał bp Galbas podkreślając, że „Tym, kim Maryja była kiedyś – my jesteśmy dzisiaj. Tym, kim Maryja jest dzisiaj, my mamy być kiedyś! „Przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście byli tam, gdzie Ja jestem”. Te słowa Chrystusa już spełniły się na Maryi i czekają, aby spełnić się na naszym życiu!”

Reklama
Reklama

Biskup pomocniczy zachęcał do trwania przy Chrystusie i Maryi, i do modlitwy o przemianę serc osób zagubionych. Zaakcentował też, że do nieba jednak idzie się przez codzienność, a nie przez cudowność, do nieba idzie się po ziemi i przez ziemię codziennych zobowiązań, zadań, obowiązków, relacji, spraw.

Różaniec na wodzie

Po Eucharystii odbyło się wyjątkowe nabożeństwo różańcowe na jeziorze Studzieniczne. Wierni modlili się na łodziach i kajakach, oświetlonych lampionami, pochodniami, świecami i zniczami. Nabożeństwo zakończył Apel Maryjny.

Różaniec to ulubiona modlitwa Jana Pawła II. Lubił on także odpoczywać nad jeziorami Suwalszczyzny. To połączenie dało początek wspaniałej tradycji. Od ponad 20 lat tysiące pielgrzymów spotyka się tutaj na wspólnej modlitwie różańcowej.

Reklama

„Różaniec na wodzie” to wyjątkowy sposób modlitwy, który staje się wspólną tradycją na malowniczym jeziorze Studzienicznym położonym wśród borów Puszczy Augustowskiej. W modlitwie biorą udział także osoby zgromadzone na lądzie. Organizatorem wydarzenia była miejscowa parafia pw. MB Szkaplerznej.

https://www.facebook.com/oficjalnyserwis/videos/4612455362111847/

os, KAI / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę