Nasze projekty

Rekolekcje liturgiczne „Mysterium fascinans” już we wrześniu. Ruszyły zapisy!

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II po raz 15. organizują największe rekolekcje liturgiczne w Polsce – Mysterium fascinans. Także i tym razem odbędą się one w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie w dniach 9-11 września.

fot. materiały prasowe

Tegoroczne hasło to „Odnowa w łasce. Sakramenty i ewangelizacja”. Wzorem ubiegłego roku organizatorzy zapraszają na rekolekcje w formie stacjonarnej, jak i zdalnej. Wydarzeniu będą towarzyszyły inspirujące wykłady, jak i ciekawe dyskusje. Oczywiście, nie zabraknie także wspólnej modlitwy: Mszy świętej, Liturgii godzin, a także wieczornej adoracji.

Tematykę sakramentów inicjacji chrześcijańskiej podejmowaliśmy już w czasie dwóch edycji Rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans w 2012 i 2013 r. – zauważa ks. Krzysztof Porosło, pomysłodawca projektu. Po dziesięciu latach wrócimy do zagadnień związanych z chrześcijańskim wtajemniczeniem, ale równocześnie chcemy je ugryźć z zupełnie innej strony. Popatrzymy na nie od strony ewangelizacji. Nie ma wątpliwości, że Kościół widzi w liturgii źródło i jednocześnie szczyt całej ewangelizacji, co można wyrazić za wybitnym włoskim teologiem Cipriano Vaggaginim w słowach: „cel ewangelizacji nie tyle realizuje się poprzez liturgię, ale w samej liturgii” – dodaje ks. Porosło.

Kto został zaproszony?

Aby lepiej zgłębić tegoroczny temat, organizatorzy zaprosili szereg specjalistów, którzy pomogą przyjrzeć się sakramentom inicjacji. Wśród gości znajdą się o. dr hab. Tomasz Gałuszka OP, prof. UPJPII – dominikanin, historyk średniowiecza oraz nauczyciel akademicki; dr hab. Aleksander Bańka – wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, filozof, członek Rady ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski oraz politolog; ks. dr Krzysztof Porosło – dogmatyk i duszpasterz akademicki; ks. dr Maciej Zachara – marianin, liturgista; ks. Zbigniew Paweł Maciejewski – proboszcz, autor programów przygotowujących do bierzmowania oraz pierwszej Komunii; Monika i Marcin Chochlowie – psycholożka i automatyk, małżeństwo współprowadzące kurs przedmałżeński MoreLove Noce Zakochanych; s. dr Tereza Huspeková CHR – teolożka zajmująca zagadnieniami dotyczącymi dialogu teologii i religioznawstwa, a także przygotowaniem katechumenów do chrztu; oraz o. Łukasz Miśko – dominikanin, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, prowincjalny promotor liturgii. Część rekolekcyjną poprowadzi ks. prof. dr hab. Bogusław Migut – liturgista, wykładowca na KUL.

Reklama

Mając świadomość galopujących podwyżek cen w niemal wszystkich sferach życia, nie zwiększyliśmy ceny uczestnictwa w wersji online – zaznacza Michał Wsiołkowski, koordynator wydarzenia. Zmuszeni byliśmy jedynie minimalnie podnieść koszt goszczenia uczestników w Krakowie. Już nie możemy się doczekać spotkania w szerokim gronie, dotychczas ograniczonym przez pandemię! – dodaje.

Zapisy potrwają do wyczerpania miejsc

Zapisy na rekolekcje trwają od 29 czerwca do wyczerpania miejsc. Wszyscy uczestnicy mają zapewnione wyżywienie, a zgłaszając się mogą wybrać dogodną dla siebie formę noclegu. Wszelkie informacje, program i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.mf.org.pl.

Rekolekcje Mysterium fascinans każdego roku gromadzą około 200 osób, które chcą pogłębić rozumienie i przeżywanie liturgii. Od dwóch lat, z powodu pandemii COVID-19, odbywają się one w formule hybrydowej. Podczas każdej z dotychczasowych edycji na rekolekcjach gościli wybitni teologowie i liturgiści – wśród nich ks. prof. Cesare Giraudo, ks. dr Jose Antonio Goñi z Pampeluny, ks. prof. Felix Maria Arocena Solano i ks. prof. Pierangelo Muroni. Zaproszenia przyjmowali także m.in. ks. prof. Czesław Krakowiak, ks. dr Grzegorz Strzelczyk, o. dr Mateusz Przanowski OP, dr Tomasz Dekert i wielu innych znakomitych mówców. Owocem ponad dekady rekolekcyjnych spotkań jest niedawno powstała seria książkowa o tym samym tytule.

Reklama

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

kh, mat.prasowe/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę