Nasze projekty

„Psalmy Dawida” zabrzmią w Otwocku

30 sierpnia w w Muszli Koncertowej w Parku Miejskim w Otwocku odbędzie się koncert "Psalmy Dawida". Zaśpiewają na nim m.in. Lidia Pospieszalska, Agnieszka Musiał, Agnieszka Cudzich oraz Basia Pospieszalska, a towarzyszyć im będzie recytacja w wykonaniu aktorów, Michała Chorosińskiego i Dariusza Kowalskiego. Kierownikiem muzycznym wydarzenia jest Marcin Pospieszalski.

Koncert odbędzie się w ramach projektu „Otwock – wspólnota kultur – Psalmy Dawida”. Organizatorzy zapewniają, że będzie to wyjątkowe wydarzenie, „podkreślające elementy żydowskiej i chrześcijańskiej kultury Otwocka”. Zauważalny będzie więc charakter ekumeniczny wydarzenia.

W czasie koncertu usłyszeć będzie można utwory oparte na tekstach Psalmów Dawidowych. Niektóre z nich będą wprost nawiązywać do oryginalnych melodii żydowskich, przygotowano także do nich nowe teksty, będące współczesnymi adaptacjami znanych Psalmów. Stylistyka utworów będzie też nawiązywać do klasycznej muzyki oratoryjno-operowej i do muzyki gospel. Kolejne wykonania będą poprzedzone recytacją psalmów.

Poza solistami na scenie wystąpią również chórzyści Otwocka, którzy spotykają się na mini warsztatach muzycznych. Projekt organizowany jest bowiem przez osoby współpracujące z chórami otwockimi – dyrygentów i chórzystów, prowadzących warsztaty muzyków i kompozytorów, aktorów recytujących poezję, a także osoby współpracujące z MOKTiS, Parafią Zesłania Ducha św. w Otwocku oraz przez lokalnych społeczników. Dzięki tak szerokiemu zaangażowaniu możliwe było przygotowanie techniczne przygotowanie koncertu, nagłośnienie, oświetlenie, montaż ekranów do projekcji multimedialnych stanowiących tło koncertu. Oprócz zaplanowanych projekcji świetlnych na telebimach będą pokazywane również wizualizacje i zdjęcia Otwocka z czasów przedwojennych. Jak mówią organizatorzy z pewnością wpłynie to na atrakcyjność widowiska.

Reklama

Koncert odbędzie się w Muszli Koncertowej w Parku Miejskim 30.08 o godz. 19:00, jednak ilość miejsc na widowni jest ograniczona. Aby wziąć udział w wydarzeniu, wymagane jest oświadczenie o COVID- 19. Koncert będzie jednak również transmitowany na kanale YouTube MOKTiS oraz na fanpage’u.

Wśród organizatorów projektu znaleźli się: ks. Krzysztof Wojda – proboszcz parafii Zesłania Ducha Św. w Otwocku, Jarosław Kopaczewski MOKTiS – aktor i Radny Powiatu Otwockiego, Andrzej Arseniuk MOKTiS – wieloletni rzecznik prasowy centralnej instytucji, zajmujący się public relations, Patryk Sławiński – dyrygent chóru Melodeus, przedsiębiorca, muzyk, współwłaściciel firmy Media Visage, Monika Czub – wieloletni pracownik Powiatowego Domu Kultury w Otwocku, pilot izraelskich wycieczek po Polsce.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”, a jego współorganizatorem jest Stowarzyszenie MuzaDei. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Otwocka, Jarosław Tomasz Margielski.

Reklama

os, mat. prasowe/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite