Nasze projekty

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej

Do końca czerwca dzieci pierwszokomunijne z całej Polski będą pielgrzymować na Jasną Górę. "Jestem szczęśliwa, że w końcu mogę tu być" - mówi jedna z dziewczynek.

fot. JasnaGoraNews @JasnaGoraNews/platforma X

Pielgrzymki organizowane na Jasną Górę po I Komunii Świętej to czas dziękczynienia dzieci, ale też rodziców, katechetów, duszpasterzy. Tworzymy piękną rodzinę, bo jesteśmy tu wspólnie z dziećmi, ich rodzicami, opiekunami, nauczycielami – zauważył proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela z Chełma z diec. tarnowskiej ks. Jerzy Bulsa.

ZOBACZ TEŻ: Prezent na Komunię. Co kupić dziecku komunijnemu?

To jest Duchowa Stolica Polski. Mamy to w naszej świadomości, dlatego każdego roku pielgrzymujemy z dziećmi pierwszokomunijnymi właśnie na Jasną Górę. To stąd chcemy rozpocząć rozpoznawanie duchowych klimatów Polski. Pielgrzymka na Jasną Górę jest filarem duchowego wydarzenia, jakim jest sakrament przyjęcia do dziecięcego serca, Chrystusa Eucharystycznego – dodał kapłan.

Reklama

„Wielkie świadectwo wiary dla najmłodszych”

Tradycja przyjazdów dzieci po pierwszej komunii kontynuowana jest także w archidiecezji łódzkiej. O doświadczeniach i zaangażowaniu całej wspólnoty parafialnej w to wydarzenie, mówi ks. Jarosław Leśniak, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Widawie.

Jestem pod dużym wrażeniem rodziców, którzy aktywnie uczestniczą  w spotkaniach, przygotowujących dzieci do tego Sakramentu. Zauważyłem, że starają się być dla nich wzorem duchowym. Wielkie znaczenie ma fakt, że nawet kilka miesięcy przed I Komunią św., rodzice starają się systematycznie przychodzić ze swoimi dziećmi do świątyni i korzystać z Sakramentu Komunii św. To wielkie świadectwo wiary dla najmłodszych – powiedział kapłan.

„Jestem szczęśliwa, że mogę tu być”

Zdaniem pani Eweliny z Krobi z archidiecezji poznańskiej, przyjazd na Jasną Górę, choć to kilka godzin w drodze i związane z tym zmęczenie, jest wielką radością. Pobyt tutaj, to dodatkowe umocnienie duchowe i podziękowanie Maryi, za to, że nasze dziecko mogło przyjąć Pana Jezusa

Reklama

Dla wielu dzieci jest to często pierwszy przyjazd do jasnogórskiego sanktuarium. Nigdy nie byłam w Częstochowie, tym bardziej jestem szczęśliwa, że w końcu mogę tu być – powiedziała Nina z Krobi z archidiecezji poznańskiej.

Dla Zuzi z Chełma, to także pierwsza pielgrzymka do Czarnej Madonny. Dzięki niej poznała też historię sanktuarium. Mogłam zwiedzić to piękne Sanktuarium i wejść na wieżę jasnogórską, co było dla mnie dużym wyzwaniem – dodała.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Pierwsza Komunia św. nie ma być uroczystością jednorazową”

Reklama

Dla Hani i Oli z Warszawy, które na co dzień chodzą do szkoły im. św.  Franciszka w Warszawie, przyjazd na Jasną Górę to przede wszystkim spotkanie z Matką Bożą.

Jesteśmy tu po to, by Maryja pomagała nam przyjmować Jezusa i żeby dała nam swoje łaski. Przyjechałyśmy też prosić o nawrócenie znajomych, ale też innych niewierzących ludzi – mówiły dziewczynki o swoich pielgrzymkowych intencjach.

Tradycją Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Warszawy jest, że dzieci pierwszokomunijne każdego roku pielgrzymują do innego sanktuarium maryjnego w Polsce. W tym roku grupa dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami wybrała Jasną Górę.

Wychowawczyni klasy, Katarzyna Pałczyńska powiedział, że pracowała już w wielu placówkach publicznych. W szkole św. Franciszka jest od niedawna. Dostrzega, że dla uczniów tej szkoły bardzo ważne są wartości religijne i patriotyczne.

W dzisiejszych czasach postępującego ateizmu, to bardzo budujące widzieć, jak dzieci przechodzą taką formację. Każdego dnia czuje się, że to wspaniałe dla nich miejsce. Ważnym elementem tej formacji jest nasza obecność na Jasnej Górze. Mam nadzieję, że kiedy dzieci ukończą naszą szkołę, będą prawdziwymi świadkami Jezusa we współczesnym świecie – dodała nauczycielka.

Pielgrzymowanie dzieci pierwszokomunijnych potrwa do końca czerwca.

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę