Nasze projekty

„Pro memoria”. Zapiski Prymasa Wyszyńskiego zostaną opublikowane

Najpierw ukażą się drukiem, potem będą dostępne w internecie. Liderem realizacji wydania Zapisków Prymasa Wyszyńskiego będzie Archidiecezja Warszawska

Zapiski Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego „Pro memoria” ukażą się drukiem, później też pojawią się w internecie. Gwarantuje to zawarta 27 lipca 2015 r. w Warszawie umowa wielu instytucji. Podpisali ją prezes Łukasz Kamiński w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej, kardynał Kazimierz Nycz w imieniu Archidiecezji Warszawskiej, arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski w mieniu Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ksiądz profesor dr hab. Stanisław Dziekoński jako rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Stanisława Grochowska – Odpowiedzialna Generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Celem porozumienia jest opracowanie i publikacja  w formie wielotomowego wydawnictwa „Pro memoria” zapisków Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

Przez cały czas swej prymasowskiej posługi regularnie prowadził on osobiste zapiski zwane przezeń „Pro memoria”. Pierwszy zapis tego zbioru pochodzi z 22 października 1948 roku, a więc z dnia niewyjaśnionej właściwie do dzisiaj nagłej śmierci kard. Augusta Hlonda; ostatni zaś z 12 maja 1981 roku, dnia 35. rocznicy konsekracji biskupiej, na 16 dni przed śmiercią ich autora. Z tego, prawie 33-letniego okresu zachowało się kilkadziesiąt tomów rękopisów. Spośród nich światło dzienne ujrzały notatki pochodzące z 3-letniego okresu odosobnienia kard. Wyszyńskiego w latach 1953-1956, wydane pod tytułem „Zapiski więzienne”

Reklama
Reklama

 

Obowiązki lidera realizacji wydania Zapisków Prymasa Wyszyńskiego wzięła na siebie Archidiecezja Warszawska, a będzie je realizować  za pośrednictwem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Głównym zadaniem IPN w realizacji porozumienia ma być dokonanie kwerend w materiale znajdującym się w archiwum Instytutu. Ponadto IPN zobowiązał się do innych działań technicznych, organizacyjnych i edytorskich. Warunkiem realizacji zobowiązań IPN jest zapewnienie  odpowiednich środków w przyszłorocznej ustawie budżetowej.

 

Reklama
Reklama

Do realizacji przedsięwzięcia powołana  została Rada Programowa, w której skład weszli:

 

  • Iwona Czarcińska;
  • ks. prof. Bogdan  Czyżewski;
  • prof. Antoni Dudek;
  • bp prof.Jan Kopiec;
  • dr Tadeusz Krawczak;
  • ks. prof. Krzysztof Pawlina;
  • bp dr Marek Solarczyk;
  • prof. Jan Żaryn.

 

Reklama

Głównym zadaniem Rady będzie opracowanie założeń merytorycznych i formalnych Wydawnictwa „Pro memoria”, z uwzględnieniem założeń dotyczących ewentualnych opuszczeń.

 

Powołany został również  Zespół Redakcyjny. Jego skład to dr hab. Paweł Skibiński, dr Ewa Czaczkowska, ks. dr Andrzej Gałka, Anna Rastawicka. W jego skład wejdą także redaktorzy poszczególnych tomów powołani każdorazowo przez Radę Programowa.

 

Zapiski mają ukazać w nakładzie nie mniejszym niż 2500 i nie większym niż 5000 egzemplarzy. Umowa zakłada również publikację poszczególnych tomów wydawnictwa w Internecie, ale nie wcześniej niż dwa lata od wydania poszczególnych tomów w wersji papierowej.

 

Andrzej Arseniuk

rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej

ks. Przemysław Śliwiński

rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę