Nasze projekty

Ponad 25 tysięcy osób z Polski pojedzie na Światowe Dni Młodzieży

Najwięcej młodych pojedzie do Lizbony z archidiecezji krakowskiej (1970), archidiecezji warszawskiej (1200) i diecezji warszawsko-praskiej (800). Towarzyszyć im będzie 365 księży i sióstr zakonnych oraz 21 biskupów.

fot. M. Mazur / Episkopat.pl

Ponad 25 tys. osób z całej Polski zarejestrowało się na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie – podaje Magdalena Siekierka z Krajowego Biura Organizacyjnego. Od 1 do 6 sierpnia 2023 r. odbędą się w Lizbonie 37. Światowe Dni Młodzieży. Wydarzenie, w którym weźmie udział papież Franciszek, odbędzie się pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

Jak podaje Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, nie ma już możliwości rejestrowania na wydarzenie za pośrednictwem polskiego systemu. Rejestracja bezpośrednio w systemie lizbońskim, będzie możliwa do 26 lipca, jednak wyłącznie w wariancie bez noclegu.

Do Lizbony pojedzie ponad 25 tys. osób z Polski, w tym ponad 17 tys. zarejestrowanych w polskim systemie. W przypadku rejestracji diecezjalnych z informacji KBO ŚDM wynika, że najwięcej młodych pojedzie do Lizbony z archidiecezji krakowskiej (1970), archidiecezji warszawskiej (1200) i diecezji warszawsko-praskiej (800). Towarzyszyć im będzie 365 księży i sióstr zakonnych oraz 21 biskupów.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Franciszek: jeśli wychodzisz z mszy świętej taki sam, jak wszedłeś, to coś nie działa

Od 26 do 31 lipca 2023 r. odbędą się Dni w Diecezjach poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. W tym czasie pielgrzymów z całego świata przyjmie 17 portugalskich diecezji, w tym dwie obejmujące tereny wyspowe.

Jako strona polska zrobiliśmy co mogliśmy by wyjazd był bezpieczny. Podjęliśmy rozmowy z ambasadą RP w Lizbonie na temat kwestii, w których możemy spodziewać się pomocy, takich jak np. zgubiony paszport, czy inne dokumenty – podkreśliła Magdalena Siekierka.

Reklama

Rzeczniczka zaznaczyła, że uczestnicy wydarzenia to głównie młode osoby, powyżej 16 roku życia. Wiele z nich to osoby niepełnoletnie, które jadą do Portugalii z opiekunami. Jest także sporo grono studentów. Górna granica wieku to teoretycznie 30 lat – podkreśliła. Wielu uczestników to członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, jedzie bardzo dużo osób z Ruchu Świtało Życie i innych wspólnot, które działają w wymiarze diecezjalnym. Organizuje się też mnóstwo grup parafialnych – dodała.

Ogółem polska społeczność na ŚDM może być 4. lub 5. pod względem liczebności. Ważną rolę podczas ŚDM pełnią również wolontariusze. Ich rekrutacja trwała przez ostatni rok. Wiadomo, że z Polski pojedzie 350 osób (w wolontariacie lizbońskim będzie to ok. 300 osób, w wolontariacie polskim ok. 50). Polacy pojadą do Portugalii w 89 grupach autokarowych, 271 samolotowych i 2 rowerowych, a prywatnymi środkami transportu wyruszy 86 grup.

Wyjazd na Światowe Dni Młodzieży to naprawdę wyjątkowa okazja do spotkań dla młodych katolików z całego świata. Można tam doświadczyć żywego kościoła, wspólnoty żywej wiary. Poza tym można poznać osoby z innych krajów, wymienić się z nimi doświadczeniami i wspólnie wielbić Chrystusa – podkreśliła Siekierka.

Reklama

Cena dwutygodniowego pobytu w Portugalii (obejmująca udział w Dniach w Diecezjach, wydarzenia w Lizbonie oraz przeloty) – to ok. 4 tys. zł. Uczestnicy zbierają pieniądze na ŚDM m.in. dzięki organizowanym przy parafiach kwestom. Niekiedy młodzież otrzymuje pomoc finansową z lokalnych samorządów lub kurii diecezjalnych, które wspierają młodych w zakupie polskiego pakietu wyjazdowego.

Program pobytu polskich pielgrzymów na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie nazywa się „Polska Lizbona”. Potrwa od 31 lipca do 6 sierpnia. Wszystkie wydarzenia zaplanowano na Stadionie 1 Maja w stolicy Portugalii.

Dzięki uprzejmości Komitetu w Lizbonie mamy do dyspozycji wspaniały obiekt, na którym będą odbywały się wydarzenia sceniczne takie jak koncerty, spektakle teatralne w ramach Festiwalu Młodych. Obok sceny będzie również funkcjonować strefa wystawiennicza. Mamy nadzieję, że będzie to miejsce, w którym wszystkie grupy, a szczególnie polonijne i polskie będą miały okazję do spotkania, wspólnej modlitwy, gdzie nawiążą się dobre i trwałe relacje między nami – informuje KBO ŚDM.

Szczegóły dotyczące wydarzeń każdego dnia nie są jeszcze całkowicie znane. Oprócz wydarzeń centralnych z udziałem papieża Franciszka, na polską młodzież czeka wiele atrakcji m.in. koncerty muzyczne oraz spotkanie z ciekawymi gośćmi, a nawet zawody sportowe z udziałem polskiej grupy.

Więcej na temat harmonogramu zajęć można przeczytać na stronie: https://www.ekai.pl/polska-lizbona-harmonogram-spotkan-koncertow-i-eucharystii/.

PRZECZYTAJ: Umierająca nastolatka napisała list do papieża: „niedługo odejdę do Jezusa”. Franciszek odpowiedział

KAI, kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę