Nasze projekty

Polscy biskupi: Troska o małżeństwa i rodziny jest priorytetowa

Wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce, pandemia koronawirusa i prace na dokumentem dot. formacji kleryków - to główne kwestie poruszane podczas 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które zakończyło się dziś w Łodzi i Pabianicach.

Obrady odbywały się w nowej formie. Biskupi spotykali się w pięciu grupach roboczych. Każda z nich zajmowała się innym tematem. Wśród zagadnień były: strategia w czasie i po pandemii; Kościół w Polsce wobec przemian kulturowych; obecność Kościoła w przestrzeni społeczno-politycznej; komunikacja Kościoła i duszpasterstwo parafialne w kontekście przemian.

Biskupi przypomnieli, że troska o małżeństwa i rodziny jest sprawą priorytetową duszpasterstwa. „Małżeństwa oparte na miłości, wzajemnej pomocy, wzmocnione łaską oraz otwarte na życie są naturalnym środowiskiem wzrostu oraz darem dla Kościoła i społeczeństwa” – czytamy w komunikacie.

W czasie obrad przedstawiono aktualny stan prac nad dokumentem dotyczącym formacji do kapłaństwa „Ratio institutionis sacerdotalis pro Poloniaˮ. Dokument po zatwierdzeniu przez Zebranie Plenarne KEP został przesłany do Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Reklama
Reklama

Podziękowanie za walkę z koronawirusem

Biskupi podziękowali wszystkim zaangażowanym w walkę z koronawirusem oraz przypomnieli, że „nie można zarzucać braku szacunku dla Eucharystii osobom pragnącym z różnych powodów przyjąć z wiarą i czcią Komunię Świętą na rękę”.

Podziękowali również za wsparcie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” podczas zbiórki, która odbędzie się 11 października w czasie XX Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem „Totus Tuus”.

Zebranie plenarne połączone było z jubileuszem 100-lecia powstania Archidiecezji Łódzkiej, a poprzedziła je prezentacja trzeciej encykliki Papieża Franciszka „Fratelli tuttiˮ poświęconej braterstwu i przyjaźni społecznej. „Za Ojcem Świętym biskupi zaapelowali o podjęcie konkretnych działań w celu budowania świata opartego na miłości, jedności i wzajemnej odpowiedzialności wobec każdego człowieka” – czytamy w komunikacie.

SPRAWDŹ: O. Żak do biskupów: Konieczne jest oczyszczenie własnych szeregów

ab/Stacja7/episkopat.pl

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę