Polacy lepiej oceniają działalność Kościoła. Jest nowy sondaż

48 procent, czyli niemal połowa Polaków pozytywnie ocenia działalność Kościoła katolickiego. To o trzy punkty procentowe więcej niż pół roku temu - informuje CBOS. Kościół krytykuje 40. procent społeczeństwa, co z kolei stanowi spadek o jeden punkt.

fot. Cathopic

Marcowe badanie oddziela od poprzednich pomiarów inwazja Rosji na Ukrainę – zwraca uwagę CBOS. Wybuch wojny za naszą wschodnią granicą przełożył się na wzrost zaufania Polaków do niektórych instytucji państwa.

Pomijając zaangażowanie w praktyki religijne, które z oczywistych względów skorelowane jest z pozytywnymi ocenami Kościoła, można stwierdzić, iż w znacznej mierze dobrze o działalności tej instytucji wypowiadają się zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości i ankietowani mający prawicowe poglądy – analizuje CBOS. Relatywnie często są to także osoby z wykształceniem podstawowym, najstarsi badani (65+), mieszkańcy wsi, respondenci uzyskujący niskie dochody per capita (poniżej 1500 zł) oraz rolnicy.

Krytycznie o Kościele, poza niezaangażowanymi religijnie (i uczestniczącymi w praktykach religijnych sporadycznie), częściej niż przeciętnie wypowiadają się potencjalni wyborcy Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 oraz osoby o lewicowej orientacji politycznej. Wyróżniają się pod tym względem też mieszkańcy największych miast, najlepiej wykształceni, kadra kierownicza i specjaliści, pracownicy administracyjno-biurowi, technicy i średni personel, badani z gospodarstw domowych o dochodach co najmniej 2000 zł w przeliczeniu na osobę, oraz najmłodsi badani (poniżej 25 roku życia).

Reklama
Reklama

Polacy pozytywnie o pracy posłów i służb mundurowych

Od lutego poprawiły się notowania obu izb parlamentu, szczególnie Sejmu. W marcu przybyło osób wypowiadających się pozytywnie o pracy posłów: obecnie jest ich 28 proc, co oznacza wzrost o 6 punktów procentowych w stosunku do lutego. Ubyło też wyrażających niezadowolenie – spadek o 5 punktów, do 57 proc.).

Znacznie lepiej niż przed miesiącem i – w przeciwieństwie do wyników, jakie rejestrowano od października 2020 roku – na ogół pozytywnie postrzegana jest także prezydentura Andrzeja Dudy. Obecnie z uznaniem o jego prezydenturze wypowiada się 54 proc. Polaków – to o 9 punktów procentowych więcej niż miesiąc wcześniej.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zauważalnie poprawiły się opinie o pracy służb mundurowych – wojska, Straży Granicznej i policji, a ponadto o działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i sanepidu.

Reklama
Reklama

W podsumowaniu CBOS zauważa, że minimalnie lepsze są także notowania Rzecznika Praw Obywatelskich, Kościoła katolickiego oraz dwóch central związkowych – NSZZ „Solidarności” i OPZZ. Zauważalnie gorsze niż przed sześcioma miesiącami – prawdopodobnie w związku z wysoką inflacją – są opinie o funkcjonowaniu Narodowego Banku Polskiego.

Pogorszył się również społeczny odbiór działalności sądów oraz – w niewielkim stopniu – prokuratury. Zbliżone do tych sprzed półrocza są notowania Trybunału Konstytucyjnego, Najwyższej Izby Kontroli, Narodowego Funduszu Zdrowia, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę