Nasze projekty

Pierwsza w Polsce parafia z płatnością kartą

Prowadzona przez ojców jezuitów parafia św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze jako prawdopodobnie pierwsza w Polsce wprowadziła 9 maja możliwość złożenia ofiary na tacę za pomocą karty płatniczej. Rozwiązanie ma ułatwić życie wiernym i turystom odwiedzającym parafię, ponieważ w mieście nie ma bankomatów.

„Kochani. Na usilne prośby naszych Parafian i może nawet bardziej naszych Gości: Turystów i Wczasowiczów – nasza Parafia przystąpiła do programu POLSKA BEZGOTÓWKOWA. Od dziś można składać ofiary oraz dokonywać płatności w Zakrystii, Kancelarii Parafialnej i w Kancelarii Cmentarza przy pomocy Kart Płatniczych. Parafia serdecznie dziękuje wszystkim, którzy pomogli w tym zaangażowaniu” – czytamy w informacji zamieszczonej na profilu parafii na Facebooku. Informację udało nam się potwierdzić u proboszcza o. Andrzeja Batorskiego SJ, który jest nieco zaskoczony szybkością przekazywania tej wiadomości.

– Jesteśmy w miejscowości turystycznej, gdzie przez nasz kościół przewija się masa ludzi będących u nas przejazdem, do tego zlikwidowano ostatnio jedyny bankomat i naprawdę ludziom jest trudno uzyskać dostęp do gotówki. Uważamy to rozwiązanie za praktyczne i jednocześnie anonimowe, ponieważ na wyciągach nie dostajemy informacji do kogo należała karta – mówi o. Andrzej Batorski.

Parafia wprowadziła to rozwiązanie na razie testowo, ponieważ program Fundacji Polska Bezgotówkowa zwalnia swoich uczestników z prowizji bankowej za płatności terminalem. O. Batorski nie wyklucza jednak, że nawet po zakończeniu rocznego okresu testowego nadal będą korzystać z rozwiązania. – Zobaczymy jakie będzie zainteresowanie i opinia parafian – mówi.

Reklama
Reklama

Wbrew zwyczajom, jakie już panują np. w Szwecji, gdzie większość parafii protestanckich ma już „elektroniczną tacę” i przechodzi z terminalem płatniczym między ławkami – u jezuitów w Jastrzębiej Górze taca nadal będzie tradycyjna, ale podczas ogłoszeń wierni będą informowani, że jeśli chcą mogą po Mszy św. złożyć ofiarę za pomocą karty płatniczej.

 

Anna Druś/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite