Nasze projekty

Pielgrzymi docierają na Jasną Górę mimo epidemii

Mniej grup, wielu pielgrzymów indywidualnych – tak wygląda sytuacja na Jasnej Górze. Mimo trwającej pandemii wierni odwiedzają sanktuarium, choć jak przyznaje o. Michał Legan, jest ich w tym roku znacząco mniej niż w poprzednich latach.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, mówi, że pielgrzymi wprawdzie wciąż przybywają, ale mało jest zorganizowanych grup autokarowych. – Nie ma autokarów, które w tych dniach przyjeżdżały w ogromnej liczbie, ale parkingi są pełne, bo przybywają pielgrzymi indywidualni – wyjaśnia o. Michał Legan, rzecznik sanktuarium. Przyznaje też, że „tegoroczny sezon pielgrzymkowy w niczym nie będzie przypominał poprzednich, pielgrzymów jest drastycznie mniej niż w innych latach” i przypomina, że forma pielgrzymki zależy od decyzji organizatora.

W tegorocznej 309. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej pójdą wyłącznie przewodnicy grup i tzw. czołówka, a więc znak pielgrzymki, krzyż i sztandary. Z kolei 40. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna będzie miała charakter wyłącznie duchowy. Pielgrzymki łódzka i poznańska odbędą się prawdopodobnie w pełnym wymiarze, inne z tym razem przybędą w formie sztafety. – Pątnik może się zapisać nawet jeden dzień pielgrzymowania, bez noclegu, po czym powróci do domu, a resztę pielgrzymki odbędzie w sposób duchowy – wyjaśnia rzecznik Jasnej Góry.

W poniedziałek wieczorem na Jasną Górę przybył prezydent elekt, Andrzej Duda. – Jako człowiek wierzący mogę śmiało powiedzieć, że to miejsce jest dla mnie osobiście ważne i dlatego tu przybywam, proszę żeby Matka Najświętsza zawsze miała naszą Ojczyznę w swojej opiece. Tu mamy nasze narodowe sanktuarium, gdzie jest nasza Matka, do której tyle razy uciekaliśmy się pod Jej obronę – powiedział.

Reklama
Reklama

Ojcowie paulini zapraszają pielgrzymów do sanktuarium, ale przypominają o konieczności przestrzegania przepisów sanitarnych obowiązujących w dobie koronawirusa. O. Pacholski zapewnia, że na Jasnej Górze przestrzegane są wszystkie zasady sanitarne i zaznacza, że do tej pory na terenie sanktuarium nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia, czy zachorowania. – Dbamy bardzo o to, by pielgrzymi stosowali się do zasad higieny osobistej. Widzimy, że Aleje Najświętszej Maryi Panny, kawiarnie, restauracje, galerie handlowe w Częstochowie są przepełnione ludźmi, dlatego nie widzimy większego zagrożenia i przeciwwskazania, żeby zapraszać pielgrzymów także na Jasna Górę – stwierdził o. Pacholski.

Kustosz sanktuarium, o. Waldemar Pastusiak, podkreśla natomiast, że rygorów bezpieczeństwa klasztor przestrzega od początku epidemii i że ojcowie są przekonani, że to wyraz troski o bliźniego i siebie samego. – Wierzymy, że te wszystkie obostrzenia są nakładane dla naszego dobra – zaznacza zakonnik. Przypomina także, że na Jasnej Górze regularnie prowadzona jest dezynfekcja zarówno kaplicy Matki Bożej, jak i bazyliki, bez względu na to, czy pielgrzymi byli czy nie.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite