Nasze projekty

Paulini obchodzą święto św. Pawła z Teb. Za kilka dni zakończą również Rok Jubileuszowy

Pomimo pandemii, z zachowaniem przepisów sanitarnych, na Jasnej Górze tradycyjnie odbywają się „Pawełki”, czyli nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy zakonu paulinów. W dzień jego wspomnienia, 15 stycznia zakonnicy odnowią swoje śluby zakonne. Natomiast za kilka dni, 20 stycznia zakończą również Rok Jubileuszowy związany z 750 rocznicą śmierci ich założyciela, św. Euzebiusza.

Fot. Fotolia

Na Jasnej Górze „Pawełki” mają szczególnie uroczysty charakter. Przez 9 kolejnych dni (od 9 do 17 stycznia) paulińska wspólnota ubrana w białe płaszcze wyrusza o 18.00 z zakrystii i w procesji przechodzi przez bazylikę do kaplicy św. Pawła. Tradycją jest, że na początku idą najmłodsi stażem kandydaci i bracia zakonni, a następnie w długich dwóch szeregach według zasady tzw. precedencji, czyli starszeństwa powołaniem zakonnym, przechodzą ojcowie czyli kapłani zakonni. W czasie „Pawełek” uroczyście wnoszone są relikwie św. Pawła I Pustelnika w relikwiarzu, pochodzącym z XVII wieku, a nawiązującym do herbu Zakonu: palmy z dwoma lwami po bokach i kruka z bochenkiem chleba w dziobie.

W kaplicy św. Pawła celebrans w otoczeniu asysty i ministrantów po okadzeniu relikwii św. Pawła, wystawionych na ołtarzu, intonuje jeden z dwóch hymnów (hymn 1, hymn 2) opowiadających o prześladowaniu chrześcijan mającym miejsce w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana, i o życiu św. Pawła na pustyni tebajdzkiej w Egipcie. Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie organów i orkiestry dętej.

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii ważnym punktem całego nabożeństwa jest krótka nauka. Jej celem jest przedstawienie postaci św. Pawła I Pustelnika w perspektywie aktualnego życia Kościoła. Słowo nauczania głoszone jest w kolejne wieczory przez innego paulińskiego kaznodzieję.

Na czas dziewięciu dni „Pawełek” bazylika jasnogórska jest odświętnie udekorowana. Zostaje przybrana kolorami flagi paulińskiej: białym przypominającym kolor habitu, żółtym – pustynię egipską, zielonym – palmę żywicielkę św. Pawła i czarnym – kruka, który przynosił mu chleb. Również w barokowej kaplicy poświęconej św. Pawłowi, ustawiona została flaga z herbem paulińskim, oraz obraz bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów, który przypomina o dobiegającym końca Roku Jubileuszowym.

Reklama

750 rocznica śmierci założyciela paulinów

Od 20 stycznia 2020 roku paulini przeżywają Rok Jubileuszowy związany z 750 rocznicą założyciela zakonu, bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia. „Nie przypuszczaliśmy, że Boża Opatrzność przeprowadzi nas przez ten czas zupełnie innymi drogami, aniżeli sami to zaplanowaliśmy. Dzisiaj już wiemy, że można ją odczytać jako znak czasu. Stając z pokorą i współczuciem wobec licznych ludzkich tragedii spowodowanych konsekwencjami nowej choroby, chcemy jednocześnie widzieć w tym doświadczeniu znak miłosiernego Boga, który przypomina, że jako ludzie zależymy całkowicie od Niego, wszystko, co posiadamy jest Jego darem i ostatecznie On jest Panem życia i śmierci” – napisał w liście o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu.

Celem Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika jest:

Reklama
  • pielęgnowanie kontemplacji Boga w samotności oraz umiłowanie modlitwy liturgicznej;
  • pracowite i ubogie życie oraz praktyka pokuty jako udział w zbawczym wyniszczeniu Chrystusa;
  • szczególny kult Bogurodzicy, wyrażający się głównie w naśladowaniu Maryi w dziele własnego uświęcenia i w działalności apostolskiej;
  • kierowana Duchem Świętym i uwrażliwiona na znaki czasu gorliwość apostolska w służbie Kościoła i bliźnich, ujawniająca się szczególnie przez
  • głoszenie Słowa Bożego, świadectwo życia, sprawowanie sakramentów, zwłaszcza sakramentu pokuty.
  • zasadniczy kształt duchowości paulinów tworzą zatem dwa główne nurty życia zakonu: życie kontemplacyjne i działalność apostolska.

Zakończenie Roku jubileuszowego nastąpi 20 stycznia w 750 rocznicę śmierci św. Euzebiusza.

kh/paulini.pl/jasnagora.com/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę