„Panie, co mamy czynić”. Krakowscy klerycy zapraszają na sympozjum o Kościele w życiu społecznym

Klerycy zapraszają studentów, członków grup duszpasterskich i wszystkich zainteresowanych na sympozjum dotyczące zaangażowania Kościoła w życie społeczne. "Bez wątpienia w dzisiejszych czasach potrzebna jest dyskusja nad aspektami wiary i życia Kościoła" - podkreślają klerycy z seminarium w Krakowie.

fot. Luis Angel Espinosa/Cathopic

„Panie, co mamy czynić” to temat sympozjum, które odbędzie się w czwartek 18 listopada się w auli Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji krakowskiej. Wydarzenie to jest skierowanie przede wszystkim do studentów, członków grup duszpasterskich, ale również wszystkich chętnych.

Sympozjum będzie dotyczyć zaangażowania Kościoła w życie społeczne i obejmie trzy sekcje: biblijno-dogmatyczną, moralną oraz filozoficzno-społeczną.

Klerycy, obserwując współczesny świat, zachodzące w nim zmiany światopoglądowe i dostrzegalny kryzys wartości, chcą, aby jeszcze bardziej wybrzmiały podstawowe i uniwersalne wartości, które przyczynią się do odkrywania prawdziwego obrazu Kościoła w społeczeństwie – podkreślają klerycy.

Reklama
Reklama

„Kościół zawsze ma obowiązek badać znaki czasów i wyjaśniać je w świetle Ewangelii, tak aby mógł w sposób dostosowany do mentalności każdego pokolenia odpowiadać ludziom na ich odwieczne pytania dotyczące sensu życia obecnego i przyszłego oraz wzajemnego ich stosunku do siebie. Należy zatem poznawać i rozumieć świat, w którym żyjemy, a także jego nieraz dramatyczne oczekiwania, dążenia i właściwości” – czytamy w Gaudium et spes.

„W dzisiejszych czasach potrzebna jest dyskusja nad aspektami wiary i życia Kościoła”

Podczas spotkania studenci teologii zaprezentują owoce swoich przemyśleń, które dotyczą zaangażowania Kościoła. Prelegenci poruszą trudne tematy, wobec których, w obliczu publicznych pytań, człowiek wierzący musi dokonać właściwych wyborów.

Reklama
Reklama

Klerycy, odwołując się do świata nauki, podejmą swoistą podróż w świat przeszłości ze szczegółową obserwacją teraźniejszości, tak aby znaleźć cenne wskazówki dla Kościoła jutra i szukać odpowiedzi na pytanie: „Panie, co mamy czynić?” – podkreślają organizatorzy.

Rozważania naukowe kleryków uzupełnią profesorowie uniwersytetów oraz znane osoby z życia publicznego, zaangażowane w życie Kościoła i troskę o godność człowieka. Po zakończeniu wystąpień w każdej sekcji odbędzie się panel dyskusyjny, w którym każdy będzie można zabrać głos, podzielić się refleksją i zadać pytanie.

Bez wątpienia w dzisiejszych czasach potrzebna jest dyskusja nad aspektami wiary i życia Kościoła, warto zatem znaleźć czas i przybyć na tę naukową wymianę myśli, gdzie niewątpliwie padnie wiele ciekawych propozycji do rozważenia – dodają klerycy.

Reklama

kh/mat.prasowe/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę