Nasze projekty

Ogród Sprawiedliwych w Warszawie

To pierwszy taki ogród w Polsce i drugi w Europie. Zostaną w nim upamiętnione osoby, które bezkompromisowo sprzeciwiały się totalitaryzmom i stawały w obronie praw człowieka. Powstanie on na skwerze Generała Jana Jura-Gorzechowskiego na warszawskiej Woli. Otwarcie ogrodu odbędzie się 5 czerwca.

– Polsce potrzebni są Sprawiedliwi, którzy uosabiają proces sprzeciwu wobec totalitaryzmów i wszystkich ludobójstw współczesnych – powiedział Zbigniew Gluza, który przewodniczy Komitetowi Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie. Jak podaje Polska Agencja Prasowa podkreślił on, że "godne uczczenie ludzi, którzy potrafili sprzeciwiać się systemowemu złu, jest niezbędne w życiu publicznym". – To ważne zwłaszcza w naszej części Europy, co widać współcześnie w kontekście Rosji i Ukrainy – dodał.

 

Wybrano sześć osób, które jako pierwsze zostaną uhonorowane w Ogrodzie Sprawiedliwych: Jan Karski – legendarny kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego; Marek Edelman – jeden z przywódców powstania w warszawskim getcie; Tadeusz Mazowiecki – pierwszy niekomunistyczny premier po II wojnie światowej; Anna Politkowska – rosyjska dziennikarka, znana z krytycznego stosunku do administracji prezydenta Rosji Władimira Putina oraz wojny w Czeczenii; Magdalena Grodzka-Gużkowska – działaczka Rady Pomocy Żydom "Żegota", współpracowniczka Ireny Sendler oraz Antonia Locatelli, włoska zakonnica, która przeciwdziałała ludobójstwu w Rwandzie.

Reklama
Reklama

 

Jak podaje PAP informacje o czynach osób uznanych za Sprawiedliwe zostaną wyryte na granitowych obeliskach. Wzorcem dla warszawskiego ogrodu będzie ogród w Mediolanie, w którym sadzone są drzewka, a przy każdym z nich umieszczony jest kamień. Pierwszy Ogród Sprawiedliwych powstał w Jerozolimie, założony przez Mosze Bejskiego, by oddać hołd ludziom, którzy pomagali Żydom w czasie Holokaustu.

 

Reklama
Reklama

Co roku upamiętniane będą trzy osoby. "Niedziela" informuje, że "zgłoszona osoba musi być znakiem sprzeciwu wobec totalitaryzmów, ludobójstw i niesprawiedliwości. Komitet przyjmuje kandydatury jedynie osób nieżyjących".

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę