Nasze projekty

Obchody Zbrodni Wołyńskiej. Biskupi z Polski i Ukrainy ogłoszą wspólne orędzie

Kościelne obchody 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej odbędą się w Polsce i na Ukrainie, a towarzyszyć im będzie ogłoszenie wspólnego orędzia „Przebaczenie i pojednanie”. Zostanie ono podpisane 7 lipca w Warszawie.

fot. Apilek/Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Obchody upamiętniające Zbrodnię Wołyńską rozpocznie 7 lipca o godz. 11.00 polsko-ukraińskie nabożeństwo w warszawskiej bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Będzie to liturgia słowa „Przebaczenie i pojednanie” sprawowana wspólnie przez abp. Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (KEP); abp. Światosława Szewczuka, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i bp. Witalija Skomarowskiego, biskupa łuckiego, przewodniczącego Konferencji Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy.

W czasie tego nabożeństwa zostanie ogłoszone, po polsku i ukraińsku, orędzie „Przebaczenia i pojednania”.

W warszawskich uroczystościach weźmie udział Rada Stała Episkopatu Polski oraz biskupi greckokatoliccy należący do Konferencji Episkopatu Polski: metropolita przemysko-warszawski Eugeniusz Popowicz, biskup wrocławsko-koszaliński Włodzimierz Juszczak i biskup olsztyńsko-gdański Arkadiusz Trochanowski.

Reklama

SPRAWDŹ: Episkopat: 7 lipca zostanie podpisane polsko-ukraińskie oświadczenie

Biskupi udadzą się w pielgrzymkę na Wołyń

Po uroczystości w Warszawie zwierzchnik UKGK oraz przewodniczący episkopatów Polski i Ukrainy udadzą się w pielgrzymkę „Przebaczenia i pojednania” na Wołyń. W Parośli Pierwszej koło Włodzimierza, w obwodzie rówieńskim, 8 lipca abp Gądecki o godz. 11.00 (10.00 czasu polskiego) będzie przewodniczył Mszy św. polowej i wygłosi homilię.

W tej wyludnionej dziś wsi, do 1945 leżącej w Polsce na terenie województwa wołyńskiego, 9 lutego 1943 r. oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii zamordował, jak się szacuje, od 149 do 173 Polaków. Zbrodnia ta jest uważana za pierwszy masowy mord UPA i początek Rzezi Wołyńskiej.

Reklama

CZYTAJ: Wołyń 1943. Jak do tego doszło?

Następnie 9 lipca o godz. 11.00 (10.00 czasu polskiego) w rzymskokatolickiej katedrze świętych apostołów Piotra i Pawła w Łucku abp Światosław Szewczuk, abp Stanisław Gądecki, bp Witalij Skomarowski, metropolita kijowski i zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy Epifaniusz, pod przewodnictwem abp. Visvaldasa Kulbokasa, nuncjusza apostolskiego w Ukrainie, odprawią wspólnie nabożeństwo żałobne za pomordowanych w języku ukraińskim i polskim.

7 lipca z nabożeństwa w warszawskiej bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela o godz. 11.00 transmisję przeprowadzi TVP 1.

Reklama

Z kolei transmisje: z Mszy św. z Parośli Pierwszej 8 lipca i nabożeństwa w katedrze świętych apostołów Piotra i Pawła w Łucku 9 lipca ma przeprowadzić Katolickie Centrum Medialne w Kijowie.

CZYTAJ TEŻ: Rodziny pomordowanych na Wołyniu napisały list do biskupów. Apelują o ekshumacje i godny pochówek ofiar

KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę