Obchody Niedzieli Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Plan transmisji

W Święto Miłosierdzia Bożego do Sanktuarium w Łagiewnikach przybywało zazwyczaj około 100 tys. pielgrzymów. W tym roku z powodu epidemii, w Bazylice może znaleźć się tylko 150 osób. Wierni na całym świecie będą mogli jednak uczestniczyć w obchodach Niedzieli Miłosierdzia za pomocą transmisji telewizyjnych czy internetowych. Odbędzie się ona pod hasłem "Miłosierdzie źródłem nadziei".

Święto, o które prosił Jezus

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia”.

W 1985 r. do kalendarza liturgicznego archidiecezji krakowskiej wpisał go kard. Franciszek Macharski. Natomiast po kanonizacji s. Faustyny, 30 kwietnia 2000 r., Jan Paweł II ogłosił to święto jako obowiązujące w całym Kościele. Po raz pierwszy Niedziela Bożego Miłosierdzia obchodzona była 22 kwietnia 2001 r.

Reklama
Reklama

Rok później, podczas swojej pielgrzymki do Polski, 17 sierpnia 2002 r. Ojciec Święty zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przybywa corocznie około 2,5 miliona pielgrzymów z Polski i wszystkich kontynentów.

Jak co roku, tak i tym razem Niedziela Miłosierdzia zjednoczy we wspólnej modlitwie wiernych na całym świecie. Wielu z nich duchowo łączyć się będzie z Sanktuarium w Łagiewnikach.

KOMUNIKAT SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W SPRAWIE OBCHODÓW ŚWIĘTA MIŁOSIERDZIA 20211. „Pragnę, ażeby pierwsza…

Reklama
Reklama
Posted by Sanktuarium Bożego Miłosierdzia on Friday, April 9, 2021

Festiwal Miłosierdzia

W ramach obchodów Niedzieli Miłosierdzia odbędzie się m.in. Festiwal Miłosierdzia. Będzie to jego druga edycja. Pierwsza odbyła się przed dwoma laty. W ramach Festiwalu w krakowskim Kinie Kijów wyświetlane były filmy o tematyce religijnej.

3 filmy będzie można zobaczyć także w tym roku – ale ze względu na epidemię Festiwal przeniesie się do internetu. 3 filmy udostępnione zostaną na youtube’owym kanale Kina Kijów. Będą one dostępne do oglądania przez cały weekend.

„Miłosierdzie źródłem nadziei”

Tegorocznemu Świętu Miłosierdzia będzie przewodzić hasło „Miłosierdzie źródłem nadziei”. To obecnie bardzo ważne słowa dla wszystkich. Wiele osób z powodu pandemii choruje, cierpi czy straciło bliskich. Właśnie im Jezus powiedział, że w najtrudniejszych sytuacjach wsparciem jest Boże miłosierdzie. Powtórzył to także św. Jan Paweł II, który powiedział, że tylko w miłości miłosiernej Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście. Mamy więc nadzieję, że najbliższa niedziela stanie się dla wszystkich źródłem nadziei, wypływającej z Bożego miłosierdzia – tłumaczy Pabis.

Reklama

Jak wskazuje rzeczniczka łagiewnickiego sanktuarium, Małgorzata Pabis, podczas nabożeństw w środku Bazyliki Bożego Miłosierdzia będą w większości osoby, które realizować będą poszczególne zadania, np. chóry czy asysty. Mamy jednak przygotowane telebimy, jak i wyznaczone miejsca, jeśli ktoś chciałby, spełniając wszystkie przewidziane wymogi sanitarne, w tym zakrywanie twarzy maseczką i zachowywanie odpowiedniego dystansu społecznego, wziąć udział w modlitwach na zewnątrz. Niemniej, z racji aktualnej bardzo trudnej sytuacji pandemicznej, zachęcamy jednak wszystkich bardziej do duchowej łączności z nami poprzez transmisje telewizyjne czy radiowe – podkreśla.

PLAN TRANSMISJI

Wszystkie Msze święte i nabożeństwa z Bazyliki będą transmitowane także przez Telewizję Miłosierdzie (wideo pod planem obchodów). Niektóre z nich transmitować będzie także Telewizja Polska. Sanktuarium zapewnia także transmisję radiową oraz poprzez aplikację „Miłosierdzie”.

SOBOTA, 10 KWIETNIA

  • godz. 20:00 – TVP3, pasmo ogólnopolskie – Droga Miłosierdzia (część II) z łagiewnickiej bazyliki

NIEDZIELA, 11 KWIETNIA

  • godz. 7:00 • TVP1 • Msza święta z Kaplicy Klasztornej
  • godz. 10.00 w TVP1 i TVP POLONIA – Msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego.
    • W czasie Mszy abp Jędraszewski poświęci kolejne „Dzwony nadziei”, tym razem dla wysp Samoa i Tonga, aby przypominały orędzie miłosierdzia, przekazane światu przez św. Siostrę Faustynę.
  • godz. 15:00 – TVP3, pasmo ogólnopolskie – Godzina Miłosierdzia – Koronka do Bożego Miłosierdzia w Bazylice

Ponadto w Niedzielę Miłosierdzia można uczestniczyć w innych Mszach Świętych:

  • w Bazylice o godz. 0:00, 6:00, 8:00, 10:00, 12:30, 16:00 oraz 18:00 – transmisja na stronie TV Miłosierdzie lub w playerze poniżej
  • w Kaplicy Klasztornej o godz. 7:00, 12:00 – w języku angielskim i 17:00 – w języku hiszpańskim. Transmisja na stronie lub na kanale YouTube.

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę