Nowi diakoni w polskich diecezjach. Nie mogą jeszcze spowiadać i sprawować mszy. Jakie mają zadania?

Święcenia diakonatu przyjęli w sobotę klerycy seminariów duchownych m.in. w Warszawie, Radomiu i Wrocławiu. Diakoni nie mogą jeszcze sprawować mszy świętej i spowiadać, a podczas liturgii ubrani są w albę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię i szatę zwaną dalmatyką.

fot. Cathopic

W czasie święceń diakonatu kandydaci przyrzekają posłuszeństwo biskupowi i jego następcom oraz zobowiązują się do zachowania celibatu.

Diakoni są duchownymi, ale nie mogą jeszcze sprawować mszy świętej, spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych.

Jakie zadania mają diakoni?

W czasie liturgii diakoni ubrani są w albę ze stułą przewieszoną przez lewe ramię i szatę zwaną dalmatyką. Diakoni asystują kapłanowi przy ołtarzu, mogą również czytać Ewangelię i głosić homilie, ale także – przewodniczyć obrzędom chrztu, pogrzebom, błogosławić śluby, udzielać komunii świętej oraz spełniać dzieła miłosierdzia.

Reklama
Reklama

Zanim przyjmą święcenia kapłańskie, diakoni przygotowują się do posługi duszpasterskiej na praktykach w parafiach. Przed święceniami każdy z nich musi również ukończyć studia i obronić pracę magisterską z wybranej dziedziny teologii.

Jedenastu nowych diakonów w archidiecezji warszawskiej

W archidiecezji warszawskiej święcenia diakonatu przyjęło w sobotę w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu jedenastu kleryków Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Im większe miasto, tym większe wyzwania, dlatego bądźcie odważni, mężni, bo Kościołowi właśnie mężnych, odważnych, zapalonych, gorliwych księży bardzo potrzeba – mówił do nowych diakonów kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Reklama
Reklama

Sześciu kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia diakonatu z rąk bp. Szymona Stułkowskiego w katedrze poznańskiej.

Nowi diakoni zostali wyświęceni w sobotę również w Radomiu. Biskup pomocniczy diecezji Piotr Turzyński udzielił święceń diakonatu sześciu kandydatom.

Nowi diakoni także w Kielcach i Włocławku

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach przyjęło święcenia diakonatu w bazylice katedralnej z rąk bp. Jana Piotrowskiego.

Reklama

W posłudze przejdziecie przez kolejny życiowy egzamin, którego jedynym gwarantem powodzenia jest trwanie w miłości, jaką Jezus was obdarza – mówił do nowych diakonów biskup kielecki.

W świecie, który na pierwszym miejscu stawia sukces, powodzenie i zaszczyty, macie być sługami miłości i prawdy – mówił do sześciu nowych diakonów bp Krzysztof Wętkowski, który udzielił święceń diakonatu w katedrze we Włocławku.

Biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom Wyższego Seminarium Duchownego, a biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk jednemu klerykowi tamtejszego seminarium.

Arcybiskup Józef Kupny udzielił święceń diakonatu w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu ośmiu klerykom diecezjalnego seminarium i jednemu klerykowi ze zgromadzenia klaretynów.

kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę