Nasze projekty

Nietypowe Orszaki Trzech Króli. Pojawiają się kolejne pomysły

Orszak zmotoryzowany, Spacer Świętej Rodziny, Orszakowy Challenge Kolędowy. To tylko niektóre z pomysłów na tegoroczne uczczenie święta Trzech Króli. W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną nie odbędą się tradycyjne Orszaki Trzech Króli, jednak inicjatyw związanych z 6 stycznia nie zabraknie.

Mimo pandemii Orszak Trzech Króli nie został odwołany, ale przybierze inną formę. Organizatorzy przygotowali cztery propozycje: mini orszak, spacer orszakowy, orszak kolęd, orszakowy challenge kolędowy.

W Warszawie tegoroczny orszak przyjmie formę symboliczną: bez budowania scen, rozdawania koron i śpiewników, tak aby nie tworzyć zgromadzenia. Orszak zainauguruje kard. Kazimierz Nycz modlitwą Anioł Pański na pl. Zamkowym, następnie Trzej Królowie wsiądą do królewskiego pojazdu i wyruszą w stronę pl. Piłsudskiego, gdzie pokłonią się Jezusowi w symbolicznej szopce. Pochód orszaku będzie można obejrzeć na stronie www.orszak.org. Początek transmisji 6 stycznia o g. 12.00.

CZYTAJ WIĘCEJ: Inny niż dotychczas Orszak Trzech Króli. Symboliczny w stolicy

Reklama
Reklama

#OrszakwŁodzi Challenge – nawołując do wsparcia akcji abp Ryś w stroju góralskim zagrał na gitarze i zaśpiewał „A wczora z wieczora”. Następnie nominował do śpiewania Jana Cieślara, biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Golec Orkiestrę i dzieci z kanału Mocni w Duchu Dzieciom. – Stańcie nie tylko do śpiewu, ale przede wszystkim do miłości oraz miłosierdzia. Tak naprawdę wszyscy są nominowani. Zapraszam do Orszaku Trzech Króli. Jednak idziemy! – zaapelował. Projekt #OrszakwŁodzi Challenge polega na nagraniu dowolnej kolędy i opublikowaniu jej w mediach społecznościowych z hashtagiem #OrszakwŁodzi i tym opisem. Do podjęcia wyzwania należy nominować kolejne 3 osoby, a także wesprzeć potrzebujących. Celem akcji jest zbiórka darów dla Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej proboszczowie zapraszają swoich parafian 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego na Mszę św. do kościołów oraz zachęcają, by zgodnie z dawnym zwyczajem zabrać stąd pobłogosławioną kredę i oznaczyć nią drzwi domów na znak przyjęcia Wcielonego Syna. Wonią kadzidła, dołączonego do pakietu, może napełnić mieszkanie na znak, że domownicy chcą swoim codziennym życiem oddawać chwałę Bogu. W tym celu niektórzy duszpasterze instruują parafian, by kadzidło nałożyli na rozżarzony węgielek lub na rozgrzaną blaszkę.

Główne uroczystości diecezjalne będą miały miejsce w koszalińskiej katedrze o godz. 10. Będzie im przewodniczył bp Edward Dajczak. Liturgię będą transmitowały Dobre Media. Tego dnia o godz. 12.00 w katedrze odbędzie się inscenizacja „Opowieść o mędrcach ze Wschodu” i rodzinne kolędowanie. Zarówno rodzice jak i dzieci będą mieli możliwość wylosowania tzw. służby przy żłóbku.

Reklama
Reklama

W kołobrzeskiej bazylice podczas Eucharystii o godz. 11.30 odbędzie się pokłon Trzech Króli. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w bazylice na tę uroczystość zaproszone są głównie dzieci wraz z rodzicami.

Parafia pw. Św. Józefa Oblubieńca w Połczynie Zdroju zaprasza na orszak zmotoryzowany. Ten trzeci w historii miasta Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 12.45 (po zakończeniu Mszy św. o godz. 12). Samochody i motocykle wyruszą spod kościoła parafialnego i wyjadą na ulice Połczyna. Na początku będą jechać na motocyklach trzej królowie.

W Jastrowiu w parafii pw. Św. Michała Archanioła po Mszy św. o 12.30 odbędzie się mini-orszak wokół kościoła zakończony wspólnym śpiewaniem kolęd przy żłóbku. Ponadto w parafii odbywa się Orszakowy Challenge Kolędowy. Biorą w nim udział rodziny, które prezentują nagranie video kolędowania w rodzinnym gronie, a następnie rzucają wyzwanie kolejnym parafianom.

Reklama

Franciszkanie z parafii pw. MB Częstochowskiej w Darłowie zapraszają do uczczenia tej uroczystości poprzez wspólne śpiewanie kolęd. W świątyni o godz. 16.00 odbędzie się wieczór kolędowy.

W Sławsku w parafii pw. Św. Piotra i Pawła zamiast orszaku wyruszy Spacer Orszakowy Świętej Rodziny. Rozpocznie ona wędrowanie po miejscowości o godz. 14.00 (po Mszy św. o godz. 12.30). Mieszkańcy są zaproszeni do witania Rodziny, wychodząc przed swoje domy.

os, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite