Nasze projekty

Inny niż dotychczas Orszak Trzech Króli. Symboliczny w stolicy

Mimo pandemii Orszak Trzech Króli nie został odwołany, ale przybierze inną formę. Organizatorzy przygotowali cztery propozycje: mini orszak, spacer orszakowy, orszak kolęd, orszakowy challenge kolędowy. W Warszawie zaplanowano symboliczny orszak.

Wojciech Łączyński/Archidiecezja Warszawska

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli są słowa z jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego: „Panu dzięki oddawajmy”. „Papież Franciszek zachęca nas w swoim nauczaniu do czerpania z dorobku kulturowego przeszłych pokoleń, do sięgania po mądrość i bogactwo myśli naszych przodków, w związku z tym Orszak 2021 nazywamy „literackim” ciesząc się, że w strofach polskich poetów mogliśmy odnaleźć fragmenty, z których możemy korzystać w jasełkowych scenach” – napisali organizatorzy.

Z powodu pandemii w zmienionej formie

W związku z epidemią w tym roku nie zostanie zorganizowany Orszaku Trzech Króli tak, jak w ubiegłych latach, przy wielotysięcznej publiczności i kilkuset aktorach. Zaproponowano natomiast cztery nowe formy

Reklama
  • Mini orszak – zamiast jednego dużego orszaku można zorganizować mniejsze np. w parafii, domach kultury czy szkołach w postaci jasełek lub spotkania kolędowego
  • Spacer orszakowy – na trasie, którą przechodził dotychczas orszak. Poszczególne rodziny mogą przejść tę trasę wykonując specjalne zadania i poznając historię Trzech Króli – powiedział Piotr Giertych, przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli. 6 stycznia na stronie fundacji zostaną zamieszczone materiały do gry dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w spacerze lub rozwiązać zadania w domu.
  • Orszak kolęd – nawiązuje do tradycji spotkań, podczas których wspólnie śpiewano kolędy
  • Orszakowy challenge kolędowy – organizatorzy zachęcają, aby rodziny nagrały, jak śpiewają kolędę w domu a następnie zaprosiły do zadania swoich znajomych. W ten sposób powstanie łańcuszek ludzi śpiewających kolędy – wyjaśnił Giertych.

Symboliczny orszak w stolicy

W Warszawie tegoroczny orszak przyjmie formę symboliczną: bez budowania scen, rozdawania koron i śpiewników, tak aby nie tworzyć zgromadzenia. Orszak zainauguruje kard. Kazimierz Nycz modlitwą Anioł Pański na pl. Zamkowym, następnie Trzej Królowie wsiądą do królewskiego pojazdu i wyruszą w stronę pl. Piłsudskiego, gdzie pokłonią się Jezusowi w symbolicznej szopce.

Pochód orszaku będzie można obejrzeć na stronie www.orszak.org. Początek transmisji 6 stycznia o g. 12.00.

Reklama

„Ta barwna artystyczna narracja wzbogacona śpiewem kolęd i jasełkowych inscenizacji jest wyrazem naszej wdzięczności oraz sposobem świętowania +Epifanii+ w rodzinie i we wspólnocie Kościoła, choć w tym roku – z wiadomych powodów w mniejszych zgromadzeniach i zmienionej formie, ale – jak zawsze w atmosferze radości i życzliwości” – napisał kard. Kazimierz Nycz w przesłaniu z okazji tegorocznej uroczystości Objawienia Pańskiego.

Metropolita warszawski podkreślił, że „dziękujemy Bogu za ten świąteczny dzień, za literaturę, która jest częścią narodowej kultury, za dobro, które dzieje się wokół nas i przez nas, ale i za trudności, z którymi musimy się zmierzyć” oraz podziękował organizatorom i uczestnikom, którzy „tworzą to wyjątkowe dzieło ewangelizacji”.

Jedno z pierwszych świąt w Kościele

Reklama

Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także +świętem Epifanii+ lub +świętem Trzech Króli+. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele Wschodnim, zaś w IV wieku w Kościele Zachodnim). Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Podobne orszaki organizowane są obecnie także za granicą. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak.

kh/PAP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę