Nasze projekty

Nie ma listy „piosenek zakazanych” na mszy ślubnej

– W związku z licznymi, nierzetelnymi informacjami medialnymi, że w diecezji płockiej istnieje lista tzw. «zakazanych piosenek”, utworów, których wykonywanie jest zabronione podczas Mszy św. ślubnych, informujemy, że takiej listy nie ma i nigdy nie było – podkreślił w wydanym dzisiaj oświadczeniu ks. Marcin Sadowski, referent ds. muzyki kościelnej i spraw organistowskich w diecezji płockiej.

Oświadczenie jest odpowiedzią na informacje medialne, według których w diecezji płockiej funkcjonuje lista utworów, których nie wolno wykonywać podczas Mszy św. z sakramentem małżeństwa.Ks. Marcin Sadowski zaznaczył też, że w diecezji wydana została „Instrukcja Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa”, zgodnie z którą Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej opracowuje „Materiały Pomocnicze w ukształtowaniu muzyki liturgicznej podczas sakramentu małżeństwa”.

Materiały te również nie będą wprowadzać zakazów i nakazów, ale mają być „pozytywną propozycją” dla osób wykonujących śpiewy liturgiczne, która ma pomóc w godnym przeżywaniu małżeństwa. Chodzi m.in. o to, by podczas Mszy św. ślubnych nie wykonywać przypadkowych utworów, zwłaszcza zaadoptowanych z muzyki popularnej, lecz takie, które mają charakter liturgiczny i odpowiadają temu, co dzieje się w danym momencie na ołtarzu.

– Najwięcej kontrowersji w przekazach medialnych wzbudziła informacja o zakazie wykonywania pieśni Ave Maria autorstwa J. S. Bacha i Ch. Gounoda. Jest to również informacja nieprawdziwa. Utwór ten, zgodnie z przepisami liturgicznymi i wieloletnią tradycją, można wykonywać w kościele przed rozpoczęciem Mszy św. ślubnej lub po jej zakończeniu – zaakcentował ks. Marcin Sadowski.

Reklama
Reklama

Jak zaznacza ks. Sadowski nieprawdziwe informacje o rzekomej liście „piosenek zakazanych” podawały kolejne redakcje, nie weryfikując jej u źródła, czyli w kurii. Wszyscy zaś, którzy zwrócili się do rzecznika diecezji z pytaniem, dotyczącym tej sprawy, otrzymywali stosowne wyjaśnienia.

os, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę