Maturzyści pielgrzymują na Jasną Górę. „Prosimy Maryję, aby każdy z nas miał szczęśliwą przyszłość”

"Maryjo, pokój światu daj" - prosili maturzyści z diecezji kieleckiej, pielgrzymujący na Jasną Górę. Spowiedź, wspólna Eucharystia, droga krzyżowa i zawierzenie przed wizerunkiem Matki Bożej, to wszystko składało się na program ich pielgrzymki.

fot. JasnaGoraNews @JasnaGoraNews/Twitter

Dla mnie hasło naszego spotkania jest prośbą, żeby Maryja wyprosiła pokój na całym świecie, żeby powstrzymała wojnę i aby otoczyła miłością wszystkich ludzi – mówił Mateusz Pytlarz z Liceum w Szczekocinach. Dodał, że dla niego matura jest najważniejszym egzaminem, który wiele może zmienić, ponieważ otwiera drogę do lepszej przyszłości i o tą, dobrą i bezpieczną przyszłość dziś prosi.

Maryja jest patronką, która nas prowadzi w życiu i chcemy to światło, które od Niej bije skierować też w naszą stronę. Teraz szczególnie potrzebujemy Jej opieki – powiedziała Wiktoria Skowron z LO im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Podkreśliła, że dla niej i jej rówieśników ostatnie lata były trudne, ponieważ, najpierw były strajki nauczycieli, później zajęcia zdalne spowodowane pandemią koronawirusa, teraz wojna na Ukrainie. Wszyscy to bardzo odczuli. Prosimy Maryję, byśmy po tym trudnym czasie nadrobili materiał, zdali maturę i aby każdy z nas miał szczęśliwą przyszłość – powiedziała.

„Ona nam przypomina, że nie jesteśmy sami w Kościele”

Bp Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki zachęcał maturzystów do bycia we wspólnocie Kościoła, która daje siłę i jest umiłowanym miejscem obecności Boga. Modlimy się też za tych, którzy cierpią z powodu wojny i tych, których świat podstępnie uwodzi swoimi ofertami marnej jakości. Uwiódł wiele waszych rówieśników np. hasłem „żegnaj katechezo”, dlatego oni nie przybyli dziś z wami na Jasną Górę – mówił bp Piotrowski. Pogratulował tym, którzy przybyli, włożyli wysiłek i chęć tworzenia wspólnoty. Ona nam przypomina, że nie jesteśmy sami w Kościele – powiedział. Podkreślił, że wspólnota jest umiłowanym miejscem obecności Boga, który zapewniał uczniów mówiąc „ gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”.

Reklama

Ordynariusz kielecki podkreślił też że doświadczenie historyczne podpowiada, że nawet w czasach dramatycznych ludzie mówili o miłości, prawdzie, były błogosławione związki małżeńskie i teraz też są. Wojna, która teraz trwa wszystkiego nie psuje, ale budzi pewną wrażliwość. Modlimy się o pokój w ludzkich sercach, ponieważ to on jest źródłem globalnego pokoju na świecie – powiedział bp Piotrowski i dodał: „młody człowieku pamiętaj, że Bóg cię kocha, tylko On jest miłością. W swojej miłości i osobistej wolności daj mu tę najlepszą odpowiedź, na jaką cię dziś stać”.

Ks. Karol Zegan, dyrektor Wydziału Katechetycznego diec. kieleckiej podkreślił, że pielgrzymki na Jasną Górę mają pomóc młodym w odnalezieniu nadziei wypływającą z wiary. Nie spodziewaliśmy się, że w XXI w. dojdzie do konfliktu zbrojnego tak blisko naszych granic. Z jednej strony patrząc na to, co dzieje się teraz na Ukrainie, każdy z nas chciałby tego pokoju zewnętrznego, ale z drugiej strony bardzo ważny jest też pokój wewnętrzny, który rodzi się w sumieniach, myślach i sercach – powiedział kapłan.

Reklama

Jutro na Jasną Górę przybędzie druga grupa maturzystów diecezji kieleckiej.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę