Nasze projekty

„Matka Czacka to kruchy człowiek, który dokonał wielkiego dzieła”

„Matka Czacka mogłaby obdzielić swoją historią niejednego człowieka" - powiedziała Anna Hazuka w rozmowie z Karolem Gacem. Nasza autorka była gościem audycji Poranek Rozgłośni Katolickich "Siódma Dziewiąta".

fot. Archiwum Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża

Wszystko oddała Bogu

W rozmowie Anna Hazuka poleca zapoznać się z bogatym życiorysem Matki Czackiej. Opowiada, że Róża Czacka jako młoda hrabianka traci wzrok po upadku z konia. Ostat W biografii pięknie jest to pokazane, jak hrabianka Róża Czacka myśli o słowach, które powiedział jej doktor Gebner – „proszę zająć się niewidomymi w Polsce – relacjonowała Anna Hazuka.

Jak podkreśliła, to wydarzenie nie tylko wzmocniło Różę, ale także zmobilizowało do nauki tyflologii. Kluczowym moment w jej życiu był wyjazd do Żytomierza. Matka Elżbieta rozpoczęła tam bardzo intensywną drogę duchową. Wyjechała stamtąd już nie jako hrabianka. To właśnie tam podjęła radykalną decyzję oddania wszystkiego Panu Bogu – powiedziała Anna Hazuka.

Zauważyła też, że pozycja społeczna Czackiej była pomocna w czynieniu dzieł miłosierdzia, mogła więcej zdziałać jako osoba poważana. Jednak hrabianka chciała z tego zrezygnować, bo czuła że jest coś więcej – wskazała Hazuka. Po pobycie w Żytomierzu staje się siostrą Elżbietą i odczytuje powołanie do utworzenia nowego zgromadzenia.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Kobieta przesycona blaskiem – Matka Elżbieta Róża Czacka

Kruchy człowiek dokonał wielkiego dzieła

Zdaniem Anny Hazuki Matka Czacka jest postacią wielowymiarową. Dla mnie jest obrazem człowieka kruchego, słabego, który dokonał wielkiego dzieła. Dzieło Lasek to było zarządzanie wielką przestrzenią. W czasie Powstania zorganizowała szpital polowy. To była człowiek wielkiego dynamizmu, a w tym wszystkim skupiony, oddany, blisko niewidomych.

W rozmowie Anna Hazuka wspomina także o pięknym relikwiarzu, jaki został przygotowany na beatyfikację Matki Czackiej. To wyrzeźbione dłonie matki Elżbiety Czackiej, które delikatnie opuszkami palców czytają napisany wypukłym pismem brajla fragment Psalmu 126. Tym psalmem Matka Elżbieta modliła się przed swoją śmiercią.

Reklama

Rzeźba dłoni powstała na podstawie odlewu wykonanego za życia matki Elżbiety. Wtedy miał on prezentować niewidomym wychowankom właściwy układ palców przy czytaniu pisma brajla.

ZOBACZ: Relikwie i relikwiarze na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej prawie gotowe!

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy:

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę