Nasze projekty

„Mateuszu, wypełniłeś słowa roty przysięgi”. Pośmiertne odznaczenie i awans dla polskiego żołnierza

Mateusz Sitek to żołnierz, który zmarł po ataku na granicy z Białorusią. Miał 21 lat. Pośmiertnie otrzymał awans na stopień sierżanta Wojska Polskiego oraz został odznaczony "Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju".

fot. 1. Warszawska Brygada Pancerna/portal X/Mike Labrum/Unsplash

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało w czwartek o śmierci żołnierza ugodzonego nożem przez migranta na granicy z Białorusią.

„Z przykrością informujemy, że 6 czerwca w godzinach popołudniowych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, otoczony wsparciem rodziny i żołnierzy zmarł ugodzony nożem żołnierz 1 Brygady Pancernej. (…) Mateuszu, Nasz Bracie w służbie, wypełniłeś słowa roty przysięgi” – poinformowało Dowództwo.

Szeregowy Mateusz Sitek miał 21 lat i służył w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej. Pochodził z małej wioski w gminie Rząśnik pod Wyszkowem na Mazowszu.

Reklama

Mateusz Sitek zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego oraz odznaczony „Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Szczegóły pogrzebu żołnierza

Pogrzeb Mateusza Sitka odbędzie się w środę 12 czerwca o godz. 11:00 w kościele św. Anny w miejscowości Nowy Lubiel.

„Z głębokim żalem Rodzina naszego zmarłego żołnierza zawiadamia, że uroczyste pożegnanie śp. szer. Mateusza Sitka odbędzie się w środę tj. 12.06.2024 r. o godz. 11:00 w Kościele pw. Świętej Anny w m. Nowy Lubiel. Rodzinie przekazujemy wyrazy współczucia” – poinformowała 1. Warszawska Brygada Pancerna.

Reklama

Do tragicznej wiadomości o śmierci żołnierza odniósł się biskup polowy Wiesław Lechowicz. „Modę się za naszego żołnierza śp. Mateusza o pokój wieczny, a także o wsparcie dla najbliższej Rodziny i również tej żołnierskiej, pogrążonych w żałobie i bólu. Otoczmy modlitwą tych wszystkich, którzy narażają swe zdrowie i życie dla naszego bezpieczeństwa, pokoju i wolności!” – napisał na platformie X.

W poniedziałek, 10 czerwca o godz. 8:00 bp Wiesław Lechowicz odprawi w Katedrze Polowej WP w Warszawie mszę świętą w intencji zmarłego szer. Mateusza Sitka, żołnierza 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, pełniącego służbę w ramach Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie.

Reklama

ZOBACZ: Bp Lechowicz po śmierci żołnierza rannego na granicy: „narażają swe zdrowie i życie”

onet.pl, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę