Papież Franciszek zarządził modlitewny maraton o ustanie pandemii. Aż w 30 sanktuariach na całym świecie ludzie będą modlić się w tej intencji. Polacy będą mogli włączyć się do modlitwy w sanktuarium na Jasnej Górze.
Maraton modlitewny to inicjatywa samego Papieża
Maj będzie poświęcony maratonowi modlitewnemu pod hasłem: „Kościół modlił się nieustannie do Boga”. Jest to inicjatywa Papieża Franciszka, który chciał, by w tym właśnie miesiącu Kościół modlił się o ustanie pandemii.
Trzydzieści sanktuariów, rozsianych po całym świecie, poprowadzi modlitwę maryjną w tej intencji. Modlitwa ta będzie transmitowana na żywo na oficjalnych kanałach Stolicy Apostolskiej codziennie o godz. 18:00.
3 maja modlimy się na Jasnej Górze
Wśród tych 30 sanktuariów jest także Jasna Góra. Jak powiedział Stacji7 o. Michał Legan OSPPE, rzecznik prasowy sanktuarium, modlitwa odbędzie się w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – 3 maja.
2 maja podczas Apelu Jasnogórskiego Arcybiskup Gądecki zapali specjalną świecę a 3 maja w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18:00 odbędzie się modlitwa różańcowa, która będzie transmitowana przez media watykańskie.
O godz. 18:30 odbędzie się Msza św. w intencjach Ojca Świętego. Wieczorem będzie mieć miejsce tradycyjna modlitwa podczas Apelu Jasnogórskiego.
Przeczytaj również
CZYTAJ TEŻ: Franciszek o pacierzu: Pewna droga do serca Ojca
Modlitwa z Papieżem – po raz kolejny
Wielkie maryjne czuwanie modlitewne w łączności z papieżem Franciszkiem odbyło się już w 2013 roku. Jasna Góra została zaproszona jako jedno z dziesięciu sanktuariów świata, które uczestniczyły w modlitwie różańcowej o pokój na świecie, w ramach Międzynarodowego Dnia Maryjnego.
4 lata później, w setną rocznicę objawień fatimskich, 13 maja 2017 r., w sanktuarium odbył się specjalny „telemost modlitewny”. Było to czuwanie modlitewne w łączności z papieżem Franciszkiem i innymi sanktuariami maryjnymi na świecie.
„Powiążcie serca różańcem”
Na Jasnej Górze, w najważniejszym sanktuarium maryjnym w Polsce, odwiedzanym rokrocznie przez miliony wiernych, modlitwa różańcowa jest jednym z najpopularniejszych nabożeństw.
Apostolstwo modlitwy różańcowej na Jasnej Górze bierze swój początek od Bractwa Różańcowego z 1610 r. Do Bractwa należeli wierni różnych stanów np. w 1739 r. liczyło ono ponad 19 tys. osób. Od 1672 roku za zgodą o. Augustyna Kordeckiego odmawianie różańca weszło na stałe do porządku nabożeństw na Jasnej Górze.
Inspiracją do odnowy apostolstwa modlitwy różańcowej na Jasnej Górze stało się po wiekach wezwanie Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który zatroskany o losy Kościoła i współczesnego człowieka, a zarazem uwrażliwiony na znaki czasu, skierował do Polaków apel: „Modlitwą różańcową powiążcie wszystkie wasze serca, aby stały się murem obronnym Kościoła Chrystusowego pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej”. Ten apel przyjął jako wezwanie o. Bronisław Matyszczyk i w nawiązaniu do wiekowej tradycji odrodził na Jasnej Górze nurt modlitwy różańcowej. Założył Jasnogórską Rodzinę Różańcową i powierzył ją opiece świętych Aniołów Stróżów.
os, KAI/Stacja7