Nasze projekty

Mamy nowe święto państwowe. Prezydent podpisał ustawę

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to nowe polskie święto państwowe, które będzie obchodzone 20 czerwca. Prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisał dziś w Katowicach ustawę w tej sprawie.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego/Twitter.com

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe ustanowione na pamiątkę trzech zrywów z lat 1919–1921 i ich bohaterskich uczestników, którzy „wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”.

Śmiało można powiedzieć, że gdyby nie te wielkie czyny zbrojne, gdyby nie bohaterstwo Wielkopolan, gdyby nie bohaterstwo Ślązaków, którzy chcieli być częścią odradzającej się Rzeczypospolitej, chcieli w Rzeczypospolitej mieszkać, chcieli dla Rzeczypospolitej żyć i pracować, być może ta Rzeczpospolita nie przetrwałaby, nawet tych swoich nieco ponad 20 lat, przez które wtedy istniała w 20-leciu międzywojennym – powiedział po podpisaniu ustawy prezydent.

Reklama

Bardzo dziękuję, że będzie to święto, o którym będzie pamiętała cała Polska, bo będzie to święto, które będzie zapisane w naszym, państwowym, politycznym kalendarzu, że będzie utrwalone, jako święto państwowe – zaznaczył prezydent Duda.

Prezydent dodał także, że święto zostało ustanowione przede wszystkim dla przyszłych pokoleń, Po to, by Polska i kolejne pokolenia naszej młodzieży zawsze pamiętały, co było ważne i jaką cenę trzeba było zapłacić, by Polska mogła istnieć – podkreślił.

Reklama

Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich najpierw, 12 maja przyjął Sejm, następnie 18 maja odpowiedział się za nią Senat. Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie będzie dniem wolnym od pracy. Wcześniej w podobny sposób uczczone zostało Powstanie Wielkopolskie. 

pa, wydarzenia.interia.pl/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę